REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła rejestracja na Światowe Forum Miejskie w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2021 10:37
Ruszyła rejestracja na Światowe Forum Miejskie w Katowicach
Ruszyła rejestracja na Światowe Forum Miejskie w Katowicach, fot. shutterstock

Ruszyła rejestracja uczestników na Światowe Forum Miejskie w Katowicach - poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak. Przedstawiła też logo w którym wykorzystano wizerunki katowickiego "Spodka" i Pomnika Powstańców Śląskich.

REKLAMA

Jak wskazała wiceminister "przygotowania do jedenastej edycji Światowego Forum Miejskiego idą pełna parą". Podpisano umowy z ONZ, opracowano logo wydarzenia, ruszyła też rejestracja uczestników, która potrwa do 22 czerwca - wymieniła. Wiceminister przypomniała, że Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF11) odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Katowicach.

" Naszą ambicją jest, by nie była to kolejna zwykła konferencja, której uczestnicy porozmawiają i rozjadą się do domów w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Do współpracy zaprosiliśmy ludzi młodych, biznes i środowiska naukowe. Chcemy pokazać polskie i europejskie osiągnięcia w transformacji miast" - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Z kolei uczestnicząca w konferencji online dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat)Maimunah Mohd Sharif, zaznaczyła, że dobrze zaplanowany i zrównoważony rozwój miast jest w centrum Nowej Agendy Miejskiej ONZ i przyczynia się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. "Bez uczynienia naszych miast bardziej przyjaznymi, dostępnymi i sprawiedliwymi, nie osiągniemy tych celów" - stwierdziła.

Podczas konferencji zaprezentowano logo wydarzenia. Głównym elementem logotypu są charakterystyczne dla Katowic miejsca, takie jak "Spodek", budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego i Pomnik Powstańców Śląskich. Przypomniano, że Katowice to doskonały przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. "Jasne, optymistyczne kolory pokazują podkreślają pozytywne zmiany, które wciąż dokonują się w mieście. Symbolizują też dążenie miast to tego, by były dostępne, a ich rozwój włączający i zrównoważony" - mówiła Jarosińska - Jedynak.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał z ONZ dwie umowy dotyczące organizacji WUF11 w Polsce. Pierwsza z nich określa ogólne zasady (m.in. bezpieczeństwa), druga natomiast dotyczy kwestii logistycznych, na przykład wyposażenia centrum konferencyjnego, tłumaczeń, transportu, zabezpieczenia medycznego itp. Wskazano, że dyskusje na Forum będą się toczyć wokół sześciu tematów, takich jak sprawiedliwa przyszłość miast, bardziej ekologiczna przyszłość aglomeracji, innowacje i technologie, przyszła gospodarka miejska i finanse, urbanistyka i zarządzanie, budowanie odporności miast.

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m. in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Dhabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. Sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie