Ruszyła rewitalizacja parku miejskiego w BrzeszczachPAP - 07-05-2021 12:43


Ruszyła rewitalizacja parku miejskiego w Brzeszczach. Wykonawca przejął plac budowy. Prace potrwają do listopada 2022 r. – podał w piątek brzeszczański magistrat. Koszt to ok. 7 mln zł; w 60 proc. pokryty zostanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Samorząd poinformował, że inwestycja realizowana będzie w obecnym i przyszłym roku. W najbliższych miesiącach wykonane zostaną m.in. prace rozbiórkowe i wycinka zieleni kolidującej z inwestycją. Przebudowana będzie kanalizacja i drenaż, a także wykonane przyłącza elektryczne, oświetlenia i monitoringu. Powstanie boisko, na którym zimą będzie można ustawić lodowisko, a także plac zabaw.

W przyszłym roku powstaną m.in. plac do street workoutu oraz park dla psów, zamontowane zostaną ławki i pergole, a także wyremontowana muszla koncertowa. Powstanie pawilon gastronomiczny i toalety.

Wykonawca - firma Krisbud z Trzebini ma zakończyć zadanie do listopada przyszłego roku.

Samorząd na rewitalizację parku miejskiego pozyskał fundusze z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Było to możliwe, gdyż na terenie parku znajdują się pozostałości po jednym z podobozów niemieckiego obozu Auschwitz - Jawischowitz. Zachował się tam budynek łaźni oraz latarnia.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m.in. infrastruktury.

Dotychczas budżet państwa przeznaczył na inwestycje pod auspicjami OSPR ponad 135 mln zł. Samorządy dołożyły kilkadziesiąt milionów. Zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjmowała później kolejne jego części. Obecnie trwa realizacja zadań etapu VI. Wartość inwestycji w powiecie oświęcimskim, mieście Oświęcim oraz gminach: Oświęcim, Chełmek i Brzeszcze, przekroczy 92 mln zł. Wartość dofinansowania z OSPR to blisko 62 mln zł.

Podobóz Jawischowitz istniał od lipca 1942 r. do stycznia 1945 r. Więźniowie - blisko 2 tys. - pracowali w miejscowej kopalni przy wydobyciu węgla oraz przy pracach budowlanych na powierzchni.