REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruszyły kolejne prace przy zamku w Melsztynie

  • Autor: PAP
  • 17 sie 2022 11:20
Ruszyły kolejne prace przy zamku w Melsztynie
Ruszyły kolejne prace przy zamku w Melsztynie, fot. shutterstock

Rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją kolejnych dwóch etapów odbudowy średniowiecznego zamku w Melsztynie. W związku z tym obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających do listopada tego roku.

REKLAMA

Jak poinformował urząd gminy Zakliczyn, na terenie której znajduje się zamek, prace budowlano-konserwatorskie dotyczą odbudowy kolejnych dwu kondygnacji muru, dzięki czemu budowla osiągnie ponad 19 metrów wysokości.

Zadanie to dofinansowane zostało z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ponad 1,1 mln zł. Całkowita wartość prac wynosi blisko 1,4 mln zł, a ich zakończenie zaplanowano do końca września bieżącego roku.

Drugie z wykonywanych właśnie zadań dotyczy budowy przypory wieży zamku, która docelowo będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na jej szczycie znajdzie się taras widokowy. Wartość tegorocznych prac budowlanych związanych z pierwszym etapem odbudowy przypory wieży zamku w Melsztynie wyniesie blisko 260 tys. zł. Gmina Zakliczyn otrzymała na ten cel już 100 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego. Termin realizacji tego zadania przewidziany jest na listopad br.

"W tym okresie obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających" - zakomunikowano. Turyści mogą jedynie odwiedzać wzgórze zamkowe, poza terenem, gdzie są prowadzone prace budowlane.

Według burmistrza Zakliczyna, Dawida Chrobaka, dzięki systematycznie pozyskiwanym przez samorząd środkom finansowym z resortu kultury od 2018 r. mury melsztyńskiego zamku systematycznie są odbudowywane. Do tej pory wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich za łączną kwotę blisko 1,7 mln zł. Wieża budowli podniesiona została do wysokości 11,6 m. Umożliwiło to udostępnienie dla turystów kolejnego poziomu tego historycznego obiektu, z pięknym widokiem na dolinę Dunajca, Pogórze i Beskid Sądecki.

Dzięki najnowszej dotacji - poinformował Chrobak - jeszcze w tym roku wykonane będą kolejne dwie kondygnacje, dzięki czemu budowla osiągnie ponad 19 metrów wysokości. Umożliwi to konstrukcyjne domknięcie i zabezpieczenie zabytkowego obiektu.

Średniowieczny zamek Spycymirów w Melsztynie był ongiś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Nazwa zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

Podobał się artykuł? Podziel się!