×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszyły konsultacje społeczne zabudowy Półwyspu Drewnica. Za koncepcją stoją JEMS Architekci

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 mar 2022 13:12
Ruszyły konsultacje społeczne zabudowy Półwyspu Drewnica. Za koncepcją stoją JEMS Architekci
Koncepcja zabudowy Półwyspu Drewnica w Gdańsku, fot. mat. prasowe SCG

Jak będzie wyglądał Półwysep Drewnica w Gdańsku? Ruszają konsultacje społeczne SCG Stocznia Centrum Gdańsk, który na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej zbuduje dzielnicę według projektu JEMS Architekci.

REKLAMA

  • Od 22 marca ruszają konsultacje społeczne dotyczące przyszłej zabudowy Półwyspu Drewnica na Młodym Mieście w Gdańsku.
  • Restauracja terenów postoczniowych, szacunek dla historycznego dziedzictwa oraz koncepcja przestrzeni miejskiej otwartej dla wszystkich – to priorytety, którymi kieruje się inwestor, SCG Stocznia Centrum Gdańsk. 
  • Nową przyjazną przestrzeń inwestor chce planować we współpracy z mieszkańcami, aktywistami, ekspertami i inwestorami. 
  • Nad koncepcją architektoniczną pracują JEMS Architekci.

W grudniu ubiegłego roku zakończył się proces konsultacyjny zainicjowany przez Architekta Miasta Gdańska, dotyczący przyszłości Młodego Miasta. Był to pierwszy krok w procesie budowania wspólnej koncepcji przyszłego zagospodarowania terenu dawnej Stoczni Gdańskiej.

SCG, prywatny inwestor i właściciel centralnych terenów Młodego Miasta leżących wzdłuż nabrzeża, planuje kontynuować rozpoczętą politykę otwartości i dialogu. Dlatego, w ramach nowych, szczegółowych konsultacji dotyczących zabudowy tego obszaru zaprasza do dialogu społecznego wszystkich zainteresowanych przyszłością tego miejsca.

Otwarte miasto 15-minutowe

Jak podkreśla inwestor, na tym etapie wiemy już, że interesariusze oczekują, iż na postoczniowych terenach powstanie miasto otwarte i dostępne, a nie zamierająca po godzinach biurowa enklawa, lub pozbawiona funkcji publicznych i kulturalnych „sypialnia” mieszkaniowa. Poddana pod dyskusję w ramach dialogu społecznego koncepcja zagospodarowania stanowi propozycję nowoczesnej, wielofunkcyjnej i centrotwórczej dzielnicy miasta.

Miasto żywe, „wielobarwny miks” – to wytyczne, którymi kieruje się pracownia architektoniczna JEMS Architekci, która od roku 2017 pracuje nad koncepcją zagospodarowania Półwyspu Drewnica. W praktyce oznacza to realizację tzw. miasta 15-minutowego, czyli dzielnicy, której mieszkańcy mogą realizować wszystkie potrzeby życiowe (praca, edukacja, rozrywka, kultura) w promieniu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania. Obszar przyszłej zabudowy to także – w zamyśle spółki SCG i pracowni JEMS Architekci – miejsce korzystające ze „stoczniowego DNA”, dziedzictwa Stoczni Gdańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu dawnych ulic stoczniowych i ich nazewnictwa. Historyczna siatka ulic umożliwi także połączenie zarówno z sąsiadującymi projektami realizowanymi na terenie Młodego Miasta, jak i dalej ze śródmieściem Gdańska. Taką funkcję pełnią dawne stoczniowe ulice Narzędziowców i Malarzy.

 – Tożsamość miejsca – dawna Stocznia Gdańska i miejsce narodzin ruchu społecznego „Solidarność” – definiuje jak myślimy o koncepcji zagospodarowania Półwyspu Drewnica – podkreśla Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu spółki SCG, realizującej projekt Stocznia Centrum Gdańsk. – Jestem osobiście i zawodowo związany z projektem od roku 2005. W kolejnych 10 latach chciałbym zrealizować przedstawioną koncepcję zabudowy.”

Wszystkie spotkania (5 edycji) w ramach nowego procesu konsultacyjnego są otwarte dla zainteresowanych. W ich trakcie zostanie zaprezentowana m.in. nowa koncepcja zagospodarowania Półwyspu Drewnica, autorstwa pracowni JEMS Architekci. Odbędą się również warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne.

Do przeprowadzenia Dialogu inwestor zaprosił niezależną organizację pozarządową Inicjatywa Miasto, zaś partnerem konsultacji jest Miasto Gdańsk. Wszystkie wydarzenia Dialogu odbędą się w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14 w Gdańsku. Spotkanie otwierające odbędzie się 22 marca 2022 roku, o godzinie 17.00 i tego dnia zostanie zaprezentowana koncepcja zabudowy terenów SCG. Planowane zakończenie konsultacji to 26 kwietnia 2022 roku.

Szczegóły, daty, tematy i podsumowania spotkań dostępne są na stronie internetowej scg.pl/dialog i na profilu fb/SCG.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie