
Jak będzie wyglądał Półwysep Drewnica w Gdańsku? Ruszają konsultacje społeczne SCG Stocznia Centrum Gdańsk, który na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej zbuduje dzielnicę według projektu JEMS Architekci.
W grudniu ubiegłego roku zakończył się proces konsultacyjny zainicjowany przez Architekta Miasta Gdańska, dotyczący przyszłości Młodego Miasta. Był to pierwszy krok w procesie budowania wspólnej koncepcji przyszłego zagospodarowania terenu dawnej Stoczni Gdańskiej.
SCG, prywatny inwestor i właściciel centralnych terenów Młodego Miasta leżących wzdłuż nabrzeża, planuje kontynuować rozpoczętą politykę otwartości i dialogu. Dlatego, w ramach nowych, szczegółowych konsultacji dotyczących zabudowy tego obszaru zaprasza do dialogu społecznego wszystkich zainteresowanych przyszłością tego miejsca.
Jak podkreśla inwestor, na tym etapie wiemy już, że interesariusze oczekują, iż na postoczniowych terenach powstanie miasto otwarte i dostępne, a nie zamierająca po godzinach biurowa enklawa, lub pozbawiona funkcji publicznych i kulturalnych „sypialnia” mieszkaniowa. Poddana pod dyskusję w ramach dialogu społecznego koncepcja zagospodarowania stanowi propozycję nowoczesnej, wielofunkcyjnej i centrotwórczej dzielnicy miasta.
Miasto żywe, „wielobarwny miks” – to wytyczne, którymi kieruje się pracownia architektoniczna JEMS Architekci, która od roku 2017 pracuje nad koncepcją zagospodarowania Półwyspu Drewnica. W praktyce oznacza to realizację tzw. miasta 15-minutowego, czyli dzielnicy, której mieszkańcy mogą realizować wszystkie potrzeby życiowe (praca, edukacja, rozrywka, kultura) w promieniu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania. Obszar przyszłej zabudowy to także – w zamyśle spółki SCG i pracowni JEMS Architekci – miejsce korzystające ze „stoczniowego DNA”, dziedzictwa Stoczni Gdańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu dawnych ulic stoczniowych i ich nazewnictwa. Historyczna siatka ulic umożliwi także połączenie zarówno z sąsiadującymi projektami realizowanymi na terenie Młodego Miasta, jak i dalej ze śródmieściem Gdańska. Taką funkcję pełnią dawne stoczniowe ulice Narzędziowców i Malarzy.
– Tożsamość miejsca – dawna Stocznia Gdańska i miejsce narodzin ruchu społecznego „Solidarność” – definiuje jak myślimy o koncepcji zagospodarowania Półwyspu Drewnica – podkreśla Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu spółki SCG, realizującej projekt Stocznia Centrum Gdańsk. – Jestem osobiście i zawodowo związany z projektem od roku 2005. W kolejnych 10 latach chciałbym zrealizować przedstawioną koncepcję zabudowy.”
Wszystkie spotkania (5 edycji) w ramach nowego procesu konsultacyjnego są otwarte dla zainteresowanych. W ich trakcie zostanie zaprezentowana m.in. nowa koncepcja zagospodarowania Półwyspu Drewnica, autorstwa pracowni JEMS Architekci. Odbędą się również warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne.
Do przeprowadzenia Dialogu inwestor zaprosił niezależną organizację pozarządową Inicjatywa Miasto, zaś partnerem konsultacji jest Miasto Gdańsk. Wszystkie wydarzenia Dialogu odbędą się w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14 w Gdańsku. Spotkanie otwierające odbędzie się 22 marca 2022 roku, o godzinie 17.00 i tego dnia zostanie zaprezentowana koncepcja zabudowy terenów SCG. Planowane zakończenie konsultacji to 26 kwietnia 2022 roku.
Szczegóły, daty, tematy i podsumowania spotkań dostępne są na stronie internetowej scg.pl/dialog i na profilu fb/SCG.
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska