×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rybnik chce utworzyć park kulturowy na terenie śródmieścia

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 01 wrz 2022 13:20
Rybnik chce utworzyć park kulturowy na terenie śródmieścia
fot. shutterstock

Prace nad utworzeniem parku kulturowego na obszarze Parku Śląskiego prowadzi od ponad pięciu lat samorząd Rybnika. Ich sfinalizowanie ma być jednym z najważniejszych zadań nowego Miejskiego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

  • Prace nad stworzeniem parku kulturowego rybnicki samorząd podjął w 2016 r.
  • Ochroną miałby zostać objęty obszar śródmieścia o powierzchni około 121 hektarów.
  • Park kulturowy ma powstać dzięki uchwale rady miasta.

Jak wynika z informacji rzeczniczki rybnickiego magistratu Agnieszki Skupień, Miejskim Konserwatorem Zabytków został tam Henryk Mercik, dotychczas sprawujący tę funkcję w Chorzowie (był m.in. pomysłodawcą utworzenia tam otwartego kilka miesięcy temu Muzeum Hutnictwa), a wcześniej w Rudzie Śląskiej. Mercik w latach 2015-18 był także członkiem zarządu woj. śląskiego - z ramienia Ruchu Autonomii Śląska.

Prace nad stworzeniem parku kulturowego, który jest jedną z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, rybnicki samorząd podjął w 2016 r. Zgodnie z ówczesnymi informacjami ochroną miałby zostać objęty obszar śródmieścia o powierzchni około 121 hektarów, będący historyczną i kulturową kolebka miasta.

W kolejnych latach temat rybnickiego parku kulturowego utknął na etapie uzgodnień prawnych. Lokalny samorząd obserwowało też sytuację w innych gminach, mających problemy z uchylaniem uchwał w tej sprawie przez nadzór prawny wojewodów.

W 2021 r. rybniccy radni przeznaczyli 80 tys. na aktualizację Planu Ochrony Parku Kulturowego, konieczną wobec zaktualizowania dokumentacji dotyczącej Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rybnika oraz zmian w prawie.

Zabezpieczono też 85 tys. zł dla Miejskiej Pracowni Urbanistycznej na sporządzenie dokumentacji kolorystyki elewacji w obszarze rybnickiego deptaka, prowadzącego do bazyliki. Dokumentacja ta ma być jedną z wytycznych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru parku kulturowego.

Rybiccy samorządowcy sygnalizują, że część obszaru proponowanego parku kulturowego jest objęta ochroną konserwatorską w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a także wpisana do rejestru zabytków; wiele obiektów jest wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Zakres i forma ochrony tych obiektów jest zawarta w wielu przepisach.

Park kulturowy ma powstać dzięki uchwale rady miasta, zakładającej ochronę krajobrazu kulturowego parku i porządkowanie, zachowanie i właściwe kształtowanie krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru wybranego obszaru.

Przepisy te mogą określać m.in., jakie można tam stosować elewacje, reklamy, zasady prowadzenia działalności czy porządkowania terenu. Nie mogą natomiast regulować kwestii takich, jak: reklamy na pojazdach, rozdawanie ulotek, handel uliczny, ogródki gastronomiczne, montaż anten, urządzeń nagłaśniających i klimatyzujących czy umieszczanie obiektów tymczasowych.

Uchwała dotycząca parku kulturowego w Rybniku ma zakładać przepisy przejściowe, dające mieszkańcom i przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do zasad dotyczących np. lokalizacji szyldów, ich wielkości i kolorystyki.

Do tej pory w Polsce utworzono ponad 40 parków kulturowych, z których najbardziej znane są krakowski Kazimierz i ul. Piotrkowska w Łodzi. W woj. śląskim do tej pory formuły parku kulturowego użyto czterokrotnie: w Żorach (cmentarz żydowski), Tarnowskich Górach (hałda popłuczkowa) oraz w Bieruniu (obszar grobli i Bieruń Stary). Podjęto prace m.in. nad powołaniem parku w Chorzowie (Park Śląski) oraz w Rudzie Śląskiej (dzielnica Ruda).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie