REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rynek Galicyjski w Sanoku z repliką synagogi z Połańca

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2021 09:20
Rynek Galicyjski w Sanoku z repliką synagogi z Połańca

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie) wzbogacił się o replikę XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. Jej rekonstrukcja trwała siedem lat.

REKLAMA

"Jest to jedyny tego typu obiekt w polskich muzeach na wolnym powietrzu. Można go będzie zwiedzać od wtorku" - powiedział PAP dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

Ma 22 m długości i 11 m szerokości; istniała już w pierwszej połowie XVIII w. Była wielokrotnie remontowana. Zniszczeniu uległa w 1943 r. w czasie II wojny światowej.

Została zrekonstruowana na podstawie dokumentacji przekazanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Stoi przy Rynku Galicyjskim w pobliżu kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej.

W zrekonstruowanym obiekcie znajdą się liczne judaica, które posiada sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego. "Wiele z nich dotychczas nie mogło być eksponowanych lub były wystawiane okazjonalnie" - przypomniał Ginalski.

Replika Rynku Galicyjskiego z przełomu XIX/XX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. mkw. placu, stoi 30 drewnianych budynków.

Nie jest to - jak podkreślił dyrektor - "rekonstrukcja wybranego miasta, ani przypadkowy zestaw zachowanych domów". "Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski" - mówił dyrektor.

Zaznaczył, ze repliki budynków pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia.

Wokół rynku jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ robs/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie