Rynek hoteli: te otwarcia zaplanowano na najbliższe miesiącePropertyDesign.pl - 30-03-2020 08:54


Trwająca pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Zdania co do jej długoterminowych skutków są podzielone – wielu ekspertów powstrzymuje się od komentarzy, podkreślając, że za wcześnie na dokładne analizy, są też i tacy, którzy zapowiadają głęboką recesję, a branża turystyczna i hotelowa mają być wśród tych, które ucierpią najbardziej. Nie brak też jednak głosów bardziej optymistycznych, przewidujących np. rozwój rynku turystyki lokalnej. Zanim COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się w Europie, rok 2020 na polskim rynku hospitality zapowiadał się nadzwyczaj ciekawie. Co przyniosą kolejne miesiące nikt na 100% nie wie, jeżeli jednak właściciele hoteli nie zmienią zasadniczo swoich planów, to w tym roku wciąż czeka nas wiele spektakularnych otwarć. Podsumowujemy jakich!

Nobu Hotel Warsaw, Warszawa

Nobu Hotel Warsaw to bez wątpienia jedno z najbardziej wyczekiwanych otwarć na polskim rynku hoteli. Nobu to marka założona przez genialnego szefa kuchni, Nobu Matsuhisę, aktora, Roberta De Niro i producenta filmowego, Meira Tepera. Unikalnym elementem dla marki Nobu jest architektura i pod tym względem każdy hotel na świecie jest inny – dopasowany do ducha miejsca, w którym powstał. W Warszawie, u zbiegu ulic Koszykowej i Wilczej zrealizowano niezwykły projekt, łączący wyremontowane, historyczne skrzydło kamienicy, w której do niedawna mieścił się Hotel Rialto, oraz obecnie budowaną zupełnie nową część, której fasada zachwyca szkłem, kamieniem i naturalną zielenią zasadzoną na zewnętrznych tarasach. Wewnątrz czekają nas harmonijnie uzupełniające się światy. Pokoje w kamienicy odwołują się do eleganckiego, klasycznego stylu oraz najlepszych tradycji warszawskiej architektury i sztuki. Z kolei w nowym skrzydle znajdziemy nowoczesny i minimalistyczny design. Istotnym elementem jest nowa część powstająca przy ulicy Wilczej, zaprojektowana przez Medusa Group, która wraz z kalifornijskim studiem PCH tworzy też projekt wnętrz hotelu.

NYX Hotel Warsaw, Warszawa

Pierwszy hotel NYX w Polsce zostanie otwarty w środkowym z trzech wielofunkcyjnych budynków Varso wznoszonych przez HB Reavis przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej. Zajmie w nim prawie 20 tys. mkw. powierzchni na piętnastu piętrach. Hotel NYX będzie dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników kompleksu. Nocując w nim, na wyciągnięcie ręki będzie taras widokowy, restauracja i bar na szczycie sąsiedniego Varso Tower – jednego z najwyższych wieżowców w Europie. Nazwa marki NYX nawiązuje do imienia greckiej bogini nocy. Jak przystało na hotel nowej generacji, adresowany zwłaszcza do młodszych pokoleń podróżników, to koncept zachęcający do interakcji, stawiający na indywidualność, kreatywność i kulturę. Hotele NYX to miejsca otwarte, sprzyjające przenikaniu się nawet najbardziej nietypowych stylów życia, sztuki i designu. - Podobnie jak w przypadku wszystkich hoteli NYX, w centrum zainteresowania jest noc – spędzona w hotelu, tajemnicza, egzotyczna i ekscytująca, towarzysząca jej dzikość. Za pomocą przedmiotów, które bawią się wybraną konwencją, takich jak meble wysokiej jakości, obrazy czy inne motywy - dajmy na to w postaci dzikich zwierząt - zabieramy gościa hotelowego w podróż na czas jego pobytu. Interpretacje lokalnych artystów uzupełniają projekt i pozwalają gościom zasmakować dzikiej, urbanistycznej twarzy Warszawy. Nieadaptowany styl życia, łączący sztukę, design i muzykę, zaprasza gości do zanurzenia się w innym świecie w nowym budynk – mówi odpowiedzialny za projekt wnętrz arch. Andreas Neudahm.

Tulip Residences, Warszawa

W samym sercu warszawskiej Pragi – w bliskim sąsiedztwie Stadionu Narodowego i Dworca Wschodniego powstają apartamenty, które już niebawem powitają pierwszych gości. Koncepcję wnętrz powierzono pracowni Tremend, która stworzyła dla Tulip Residences standardy projektowe. Inwestorowi zależało na tym, by wnętrza trafiły w gusta miłośników designu. W efekcie powstała nowoczesna, kolorowa przestrzeń, dostosowana do oczekiwań współczesnych gości. Projekt stworzono z myślą o pobytach długoterminowych – apartamenty zostały wyposażone w aneksy kuchenne. Nie brakuje tu również stref coworkingowych oraz sal konferencyjnych. Goście będą także mogli korzystać z całodobowej recepcji z lobby oraz restauracji z barem. - Projekt został stworzony w wysokim standardzie - z myślą o miłośnikach nieszablonowych wnętrz. Postawiliśmy tu na eklektyzm i zabawę stylem - chcieliśmy, by apartamenty się wyróżniały, były energetyczne i nowoczesne. W nawiązaniu do fabrycznego klimatu Pragi, dodaliśmy elementy nawiązujące do stylu industrialnego, które świetnie korespondują z klasycznymi rozwiązaniami - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Altus Palace, Wrocław

Pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace powstaje w danym Pałacu Leipzigerów we Wrocławiu. Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, co pozwoli przywrócić jego dawną świetność architektoniczną. Budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie wiele bogactw i detali architektury, w stylu renesansowym i barokowym. Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym oraz boazerie. - Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta, jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta. Budynek posiada bardzo bogaty wystrój, który zachował się, mimo wielokrotnych przebudów. W trakcie dotychczasowych prac wielokrotnie ujawnialiśmy różne ciekawe elementy - byliśmy zaskoczeni bogactwem architektonicznym. Warte szczególnego pokreślenia jest ogromne zaangażowanie inwestora, aby ten odkryty wystrój pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć, przy pełnej współpracy z nadzorem konserwatorskim. Jestem przekonana, że w efekcie powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej – mówi Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt.

Courtyard by Mariott & Moxy Szczecin

Liczący 255 pokoi kompleks Courtyard by Mariott & Moxy Szczecin to nie jeden, a dwa hotele, powstające w Szczecinie jako część inwestycji biurowo-hotelowej Posejdon przy Bramie Portowej. Kompleks będzie pierwszym dwumarkowym kompleksem marki Marriott w Polsce. Courtyard Szczecin City to klasyczny hotel biznesowy select service z bardzo dużym, nowoczesnym, świetnie wyposażonym centrum konferencyjnym. Powierzchnia centrum konferencyjnego to około 1000 mkw. z czego ponad 600 mkw. przypada na siedem sal multifunkcyjnych, które można łączyć i dzielić. Z kolei Moxy Szczecin City to nowoczesny lifestylowy hotel nowej generacji, oferujący 121 nowocześnie zaprojektowanych przytulnych pokoi oraz spektakularne lobby, w którym ogromna szklana ściana zaprasza szczecinian do środka do wspólnej zabawy.

Holiday Inn Express i Crowne Plaza w The Warsaw HUB, Warszawa

Kolejnym kompleksem z dwoma hotelami jest warszawski The Warsaw HUB, powstający w najdynamiczniej rozwijającej się części Warszawy, tuż przy rondzie Daszyńskiego na Woli. W ramach biznesowego kompleksu powstają trzy budynki wysokościowe: hotelowy i dwa biurowe, połączone wspólną, pięciokondygnacyjną podstawą, w której znajdą się powierzchnie handlowo-usługowe, konferencyjne i coworkingowe. W budynku A znajdą się dwa renomowane hotele należące do największej sieci hotelarskiej na świecie – InterContinental Hotels Group: Holiday Inn Express oraz pierwszy w Polsce Crowne Plaza. Oba zajmą łącznie 21 tys. mkw. oraz zapewnią 430 komfortowych pokoi i apartamentów. W podium kompleksu, pomiędzy wieżą A i B, zlokalizowane zostanie przestronne, liczące 2 tys. mkw. powierzchni centrum konferencyjne Crowne Plaza. Jego wystrój nawiązywać będzie do postindustrialnego dziedzictwa Woli i jej współczesnego, dynamicznie zmieniającego się wielkomiejskiego charakteru. Projekty wnętrz części hotelowej powstają w renomowanej pracowni Tremend.

Hotel Grano, Gdańsk

Hotel Grano na gdańskiej Wyspie Spichrzów to kolejny obiekt należący do sieci hotelowej Grano Hotels, utworzonej latem ubiegłego roku. W ramach nowej marki funkcjonują już Hotel Number One by Grano oraz Grano Apartments (wcześniej Apartamenty Nowa Motława). Atrakcyjna lokalizacja Hotelu Grano położonego zaledwie 250 metrów od gdańskiego Starego Miasta zapewni gościom dostęp do najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna czy malownicze Długie Pobrzeże. Bryła budynku zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne KD Kozikowski Design nawiązuje do zabytkowych spichlerzy, z których niegdyś słynęła ta część miasta. Posiadały one charakterystyczne strzeliste dachy, które odwzorowano w architekturze hotelu. Do dawnych dziejów nawiązuje także sama nazwa obiektu – „grano”, czyli po włosku „ziarno” to hołd oddany czasom świetności Wyspy Spichrzów, której spichlerze setki lat temu magazynowały zboże przeznaczone na handel. Motywami, które królują w designie wnętrz są natomiast kwiaty i wino. Oryginalny projekt wnętrz to dzieło renomowanego studio Ideograf – Pauliny Czurak.

Hotel Zalewski, Mrzeżyno

Położony nad brzegiem morza Hotel Zalewski w Mrzeżynie to nowy obiekt konsorcjum Sandra SPA. Do dyspozycji gości będą pokoje 2, 3 i 4-osobowe, a także 2-osobowe apartamenty. Z tych zlokalizowanych od strony północnej budynku rozciąga się malowniczy widok na morze. Oprócz tego w hotelu znajdzie się również intyna strefa wellness, a dla zwolenników bardziej aktywnej rozrywki przewidziano siłownię na świeżym powietrzu oraz wchodzący w skład kompleksu Aquapark Zalewski z pełnowymiarowym basenem pływackim, ekstremalnymi zjeżdżalniami czy Wodną Dżunglą dla dzieci. Bryłę budynku zaprojektowano z rozmachem, ale oszczędnością środków wyrazu. Minimalistyczną, nowoczesną formę zdobią materiały wykończeniowe, które nawiązują do naturalnego otoczenia obiektu. Na fasadach budynku zaplanowano liczne przeszklenia, które maksymalnie doświetlają wnętrza obiektu. Autorami projektu są architekci z pracowni TUES.

Nosalowy Park Hotel & SPA, Zakopane

Nosalowy Park Hotel & SPA zlokalizowany jest w rozbudowywanym pałacu Villa Marilor, którego historia sięga 1905 roku. W okresie 20-lecia międzywojennego miejsce to było jednym z najważniejszych salonów towarzyskich Zakopanego. Celem realizowanej przez Grupę Nosalowy inwestycji jest przywrócenie Villi Marilor dawnej świetności. Obiekt oferuje swoim klientom ponadprzeciętny standard oraz najwyższą jakość usług. Na gości czekać będzie 139 pięciogwiazdkowych pokoi, zaprojektowanych i urządzonych z dbałością o najmniejsze detale. Mieszkańcy najbardziej luksusowych pokoi typu Executive Suite będą mogli podziwiać panoramę Tatr i pasmo Gubałówki z przynależących do tych apartamentów prywatnych ogrodów na dachu.

Sadie Best Western, Warszawa

Sadie to nowa sieć ekskluzywnych hoteli butikowych Best Western Hotels & Resorts, których wnętrza zostały stworzone, tak by podkreślić wyjątkowy charakter marki. Każdy obiekt nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje, łącząc lokalny design oraz ciepłą osobowość marki – nie ma na świecie dwóch podobnych do siebie hoteli Sadie. Oryginalny charakter hotelu Sadie odzwierciedli jego aranżacja. Nowoczesny design w subtelny sposób połączy się z historycznym wnętrzem – począwszy od przykuwającego wzrok holu, aż po przestronne apartamenty na poddaszu. Przestrzenie wspólne, pokoje oraz elementy wystroju – nasycone lokalnymi akcentami – będą odpowiedzią na potrzeby współczesnych podróżnych. Prace remontowe przy Krakowskim Przedmieściu 4 rozpoczęły się w ubiegłym roku.

Sopotorium Medical Resort, Sopot

Nawiązując do przedwojennej tradycji Sopotu, Sopotorium Medical Resort będzie zapewniać warunki nie tylko do wypoczynku, ale również leczenia i rehabilitacji swoich gości. W hotelu oprócz 110 pokoi i apartamentów w czterogwiazdkowym standardzie, restauracji i baru, znajdą się również nowoczesna baza kuracyjna oraz SPA o łącznej powierzchni 300 mkw. Hotel zrywać ma z wizerunkiem mało atrakcyjnych, siermiężnych sanatoriów, zapewniając wypoczynek w czterogwiazdkowych warunkach, wśród eleganckiego wystroju, nawiązującego do tradycji uzdrowiskowych miasta. Zarówno w pokojach, jak i w lobby hotelowym znajdziemy lokalne akcenty w postaci fototapet i oprawionych fotografii przedstawiających czarno-białe, historyczne ujęcia sopockich plaż czy mola. Wystrój utrzymano w stonowanych ciepłych kolorach, z piaskowymi odcieniami beżu, kojarzącymi się z plażą, dominują dekory drewna i rysunek kamienia. Również sama bryła budynku, której projekt stworzyła lokalna firma architektoniczna Horus, oferuje coś „ekstra”: intrygującą asymetryczną formę oraz wieńczący budynek zielony dach.