×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rzeszów przeznaczy 372 mln zł na inwestycje w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2021 10:53
Rzeszów przeznaczy 372 mln zł na inwestycje w przyszłym roku
W przyjętym budżecie na 2022 r. blisko 372 mln zł przeznaczono na inwestycje w przyjętym we wtorek przez radnych miejskich budżecie Rzeszowa. fot. Shutterstock

W przyjętym budżecie na 2022 r. blisko 372 mln zł przeznaczono na inwestycje w przyjętym we wtorek przez radnych miejskich budżecie Rzeszowa. Wśród nich jest budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, nowe parki kieszonkowe i pumptrack.

REKLAMA

  • W przyjętym we wtorek przez rzeszowskich radnych budżecie, wydatki miasta zaplanowano na poziomie prawie 1,76 mld zł. Z tej kwoty blisko 372 mln zł zarezerwowano na inwestycje.
  • Z tej kwoty m.in. 28 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.
  • Wśród innych przewidzianych inwestycji są parki kieszonkowe i największy w mieście pumptrack.

Jak podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, w budżecie są pieniądze zarówno na kontynuację trwających ważnych zadań jak i na nowe. Wśród kontynuacji wymienił m.in. budowę szkoły podstawowej i przedszkola na os. Drabinianka, w rejonie ul. Kwiatkowskiego. Na dokończenie tej inwestycji wydanych zostanie 22,2 mln zł.

"W 2022 roku zakończymy ważną inwestycję rekreacyjno-sportową - budowę praktycznie od podstaw krytego basenu przy ul. Matuszczaka. W przyszłym roku wydamy na to ponad 12,5 mln zł. 28 mln zł przeznaczymy na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przypomnę, że to zadanie obejmuje powstanie parkingu podziemnego na placu Dworcowym, przebudowę ulicy Grottgera i budowę ronda u zbiegu tej ulicy z Asnyka oraz modernizację budynku dworca kolejowego" - powiedział.

Zdaniem Fijołka przyszłoroczny budżet jest ambitny mimo trudnej sytuacji związanej m.in. z pandemią. "Do budżetu wprowadziliśmy wiele inwestycji, pomimo sytuacji, w której znalazły się samorządy. Czasy dla nich nie są obecnie łatwe. Zmieniła się polityka podatkowa państwa, w wyniku której do budżetów gmin wpływa mniej pieniędzy. Z własnych środków musimy pokrywać część wydatków na edukację. Żyjemy także w czasach COVID-19, co także przekłada się na niższe dochody gmin. Mamy do czynienia z podwyżkami cen energii, paliw, inflacją. Mimo to udało się przygotować budżet ambitny" - podkreślił.

Więcej pieniędzy w przyszłym roku otrzyma m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej, którego budżet będzie wyższy od tegorocznego aż o ponad 6,5 mln zł i wyniesie ponad 30,5 mln zł. Wśród zaplanowanych zadań znalazły się kolejne parki kieszonkowe m.in. w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej.

Na rzeszowskich Bulwarach powstanie największy w mieście pumptrack (ok. 1 mln zł), rozbudowana zostanie tam także tartanowa ścieżka biegowa (ok. 1,5 mln zł).

Jak podkreślił w przesłanej PAP informacji Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, największym z przyszłorocznych zadań sportowo-rekreacyjnych ma być rozpoczęcie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie w oparciu o infrastrukturę stadionu Resovii. "W 2022 roku na ten cel przeznaczone ma być blisko 60 mln zł. Inwestycją, o której warto wspomnieć jest także aquapark. Na sprawy dokumentacyjne w budżecie miasta zapisano pierwsze 1,5 mln zł" - podał.

Wśród dużych inwestycji drogowych, które będą realizowane w przyszłym roku są m.in. kontynuacja przebudowy układu 16 ulic w śródmieściu m.in. Siemieńskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki (za ponad 30 mln zł), przebudowa skrzyżowania al. Okulickiego z Wyzwolenia (ponad 8 mln zł), przebudowa ul. Grunwaldzkiej (blisko 2,4 mln zł).

Z przyjęciem budżetu głosowali wszyscy radni, także będącego w opozycji klubu PiS. Szef klubu PiS w rzeszowskiej radzie miasta Marcin Fijołek powiedział, że to wynik negocjacji i uwzględnienia w budżecie wielu uwag zgłaszanych przez radnych PiS. Zapowiedział, że radni jego klubu będą uważnie przyglądać się, jak zapisy budżetu są realizowane. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie