REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rzeźba górnika w nowej lokalizacji - przy Bytomskim Teatrze Tańca

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 09:44
Rzeźba górnika w nowej lokalizacji - przy Bytomskim Teatrze Tańca
Teatr Tańca i Ruchu Rozbrak, fot. bytomski.pl

Rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna – przez wiele lat symbol kopalni „Centrum” w Bytomiu - została właśnie przeniesiona w pobliże Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

REKLAMA

Pomysł na przeniesienie rzeźby zrodził się w 2015 r., kiedy rozpoczęto likwidację kopalni "Centrum" w Bytomiu. Rozmowy w tej sprawie, prowadzone między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń, zakończyły się w 2017 r. Najpierw 30 stycznia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę w sprawie przejęcia rzeźby z SRK na rzecz gminy Bytom w formie darowizny, a 7 lutego między miastem a Spółką podpisano umowę, dzięki czemu gmina przejęła rzeźbę. Właśnie przewieziono i ustawiono ją na cokole po prawej stronie głównego wejścia do Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, którego siedziba mieści się w byłej cechowni innej zlikwidowanej bytomskiej kopalni - "Rozbark".

Jak podkreśliła we wtorek miejski konserwator zabytków w Bytomiu Dominika Kściuczyk, zanim rzeźba górnika stanęła na terenie Teatru Tańca, przeszła konserwację zachowawczą.

Praca autorstwa urodzonego w Magdeburgu niemieckiego artysty Waltera Tuckermanna (1895-1981) to odlew z brązu powstały w 1935 r., z wyrytym na podstawie podpisem autora. Stanowiła ona ozdobę i symbol kopalni. Realistycznie przedstawiona postać górnika od samego początku była bardzo lubiana przez pracowników kopalni byłej KWK "Centrum" w Bytomiu. Mężczyzna stoi w naturalnej pozie, z nagim torsem, z jedną ręką wspartą o biodro, w drugiej trzyma górniczą lampkę. Z okazji Barbórek przebierano go w tradycyjne mundury górnicze, z okazji mniejszych uroczystości zakładano mu hełm górniczy.

Walter Tuckermann znany jest ze swoich realizacji w Bytomiu, Wrocławiu i wielu śląskich miastach. W Bytomiu mieszkał przy dzisiejszej ulicy Rejtana zlokalizowanej na wówczas nowoczesnym, funkcjonalistycznym osiedlu. Tuckermann pozostawił w Bytomiu szereg swoich dzieł; oprócz rzeźby górnika wykonał płaskorzeźby nad wejściami do budynków przy ul. Wallisa, Woźniaka, rzeźby na gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej, płaskorzeźby przedstawiające legendy karkonoskie na budynkach przy ul. Konopnickiej oraz rzeźbę przedstawiającą chłopca na niedźwiedziu przy ul. Kraszewskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie