REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rzeźby na dachu Pałacu Poznańskiego odzyskują dawny blask

  • Autor: UM Łódź
  • 30 kwi 2018 15:10
Rzeźby na dachu Pałacu Poznańskiego odzyskują dawny blask
Rzeźby na dachu Pałacu Poznańskiego odzyskują dawny blask , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Trwa remont konserwatorski pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi. Jednym z jego etapów jest modernizacja neorenesansowych rzeźb robotników, tkaczy i prządek na dachu pałacu Izraela Poznańskiego.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich budynku Muzeum Miasta Łodzi istniała obawa, że niektóre z 36 figur (24 rzeźby postaci oraz 4 alegorie składające się z trzech postaci) zdobiących fryz fasady budynku, z racji złego stanu technicznego będą musiały zostać zastąpione wiernymi kopiami. Początkowo planowano, że zdjęte z dachu rzeźby zostaną ustawione w pałacowym ogrodzie, jednak po rozstawieniu rusztowań i dokładnej inspekcji figur okazało się, że wszystkie będzie można odrestaurować i pozostawić na dachu.

Jak poinformowała Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, neorenesansowe rzeźby wieńczące fryz fasady pałacu Poznańskiego inspirowane są wydaną w 1593 r. Ikonologią (Iconologia overo Descrittione dell'Imagini universali) włoskiego renesansowego humanisty Cesare Ripy, która zawierała najważniejsze symbole epoki. Twórcy rzeźb inspirowali się również podobnymi pracami na siedzibach potentatów finansowych i burżuazji z Europy Zachodniej.

Filip Witczak, kierownik robót konserwatorskich potwierdził, że po dokładnej inspekcji wszystkich rzeźb okazało się, że tylko część z nich jest w złym stanie technicznym, ale wciąż pozwalającym na ich renowację i pozostawienie na dachu pałacu.

W pierwszym etapie prac konserwatorskich rzeźby są czyszczone z brudu i myte. Następnie wykonywane są czynności wzmacniające figury, czyli zastrzyki z żywic, które spajają ich konstrukcję. W przypadku niektórych rzeźb trzeba również zrekonstruować brakujące elementy. W ich odtwarzaniu pomagają zdjęcia oraz analiza podobnych rzeźb.

Ostatnim elementem restauracji jest szlifowanie i malowanie, bo jak zaznacza Filip Witczak, w oryginale rzeźby były malowane. Dwuosobowy zespół na renowację każdej figury potrzebuje ok. 5 dni pracy.

Na podstawie badań konserwatorskich oraz kolorowych zdjęć sprzed remontu w 1996 r., udało się ustalić, że rzeźby miały kolor piaskowy. Konserwatorzy pomalują rzeźby wykorzystując tzw. malowanie laserunkowe - półprzeźroczyste, co lepiej uwypukla bryłę.

Zakończenie prac przy rzeźbach nastąpi w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie