REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Są uchwały w sprawie poznańskich muzeów

  • Autor: www.poznan.pl
  • 12 lip 2022 16:21
Są uchwały w sprawie poznańskich muzeów
Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie według projektu pracowni WXCA, fot. mat. pras.

Poznańscy radni przegłosowali projekty uchwał dotyczących przekazania dwóch miejskich instytucji kultury - Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego - Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. W ramach współpracy między samorządami Miasto weźmie pod opiekę Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba może powstać na terenie MTP.

REKLAMA

Zgodnie z przyjętymi we wtorek przez miejskich radnych uchwałami przekazanie obu muzeów na nastąpić 1 stycznia 2023 r., na podstawie umów między samorządami. Dokumenty określą szczegółowe warunki, w tym te dotyczące mienia obu instytucji. Podpisanie umowów nastąpi po otrzymaniu przez Miasto Poznań od urzędu marszałkowskiego programu działania muzeów oraz po zapewnieniu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego środków w budżecie na prowadzenie tych instytucji.

- Z punktu widzenia zwiedzających nic się nie zmieni. Obie instytucje dalej będą realizować swoje programy i projekty inwestycyjne. Co więcej, dzięki tej zamianie mamy nadzieję, że uda się szybciej zrealizować wyczekiwaną budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Przypomnijmy - Miasto podjęło już wiele działań w kierunku powstania nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Sfinansowało prace projektowe i zabezpieczyło teren pod budowę obiektu. Obecnie nie dysponuje jednak środkami potrzebnymi na realizację całej inwestycji (deklarowane wsparcie rządowe to 60 proc.). 

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zadeklarował, że dokona wszelkich starań, by budowa nowej siedziby muzeum zakończyła się sukcesem, a powstała instytucja była miejscem, które nowocześnie opowie naszą historię. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, którego budowa ma kosztować ok. 300 mln zł, zlokalizowane będzie przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. 

W zamian Miasto Poznań obejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską, która może powstać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (przy zakładanym 70 proc. dofinansowaniu z Unii Europejskiej), w tworzonej tam miejskiej Strefie Kultury. 

Koszt całej inwestycji może wynieść ok. 350 mln zł. Planowane jest rozpisanie  międzynarodowego konkursu na projekt budynku. Obecnie filharmonia korzysta z wnętrz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a koncerty realizuje w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Collegium Minus).

W marcu Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez samorząd województwa obu miejskich instytucji kultury. Z kolei w czerwcu miejscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą intencji przejęcia Filharmonii Poznańskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie