REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Scena Pod Ratuszem w Krakowie znowu czynna

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2021 16:06
Scena Pod Ratuszem w Krakowie znowu czynna
Fot. Shutterstock

Scena Pod Ratuszem Teatru Ludowego w Krakowie, która była podtopiona w wyniku letnich ulew, znowu jest czynna. Pierwszą premierę sezonu – monodram „Głos ludzki/Piaf” Jeana Cocteau w reż. Macieja Namysło – zaplanowano na 26 września.

REKLAMA

"Wyspecjalizowane firmy wyłapały źródła przecieków. Na ten moment Scena Pod Ratuszem jest zabezpieczona. Możemy z powodzeniem i bezpiecznie tu pracować i zapraszamy publiczność. Ale to rozwiązanie czasowe. W przyszłości są potrzebne kolejne prace do ostatecznego zabezpieczenia tego miejsca i te prace będą realizowane" - powiedziała we wtorek dziennikarzom dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska.

W wyniku letnich ulew woda z płyty Rynku Głównego dostała się do wnętrza Sceny Pod Ratuszem, mieszczącej się w podziemiach. Z tego powodu premiera monodramu "Głos ludzki/Piaf" Jeana Cocteau w reż. Macieja Namysło została przeniesiona z końca sierpnia na 26 września. To pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Ludowym.

Kolejne premiery na tej scenie to: "Andżej Śniegu. Monodram łobuzerski wzniosły" Andrzeja Franczyka w reż. Tadeusza Łomnickiego (30 września i 1 października), "Bezmatek" Miry Marcinów w reż. Marcina Libera (17 października), "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (grudzień), "Prezydentki" Wernera Schwaba w reż. Radosława Stępnia (koniec lutego).

Na Dużej Scenie zaś w połowie lutego zostanie wystawiony spektakl o roboczym tytule "1984" w reż. Katarzyny Minkowskiej, a w marcu "Iliada" w reż. Jakuba Roszkowskiego. Na czerwiec Teatr planuje premierowe przedstawienie o roboczym tytule "Klasyka światowa" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, placówka nie podaje jeszcze na której scenie będzie pokaz.

"Jesienne premiery są premierami intymnymi" - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Bogajewska.

Podkreśliła też, że sezon 2021/22 będzie bardzo pracowity, ponieważ Teatr jest w trakcie przebudowy budynku w Nowej Hucie - przygotowywane są tu sceny dziecięca i młodzieżowa, kameralna i letnia. "To będzie prawdziwy kombinat teatralny" - powiedziała dyrektor.

Z myślą o tych nowych scenach Teatr Ludowy w tym sezonie będzie przygotowywał nowe spektakle. W styczniu planowana jest konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostaną szczegóły dotyczące nowego budynku, a także jego wizualizacje.

Pierwszą premierę, "Głos ludzki/Piaf" Jeana Cocteau w reż. Macieja Namysło, zapowiedzianą na 26 września na Scenie Pod Ratuszem, Bogajewska określiła "opowieścią o miłości tęsknocie ale i o sile muzyki, teatru, sztuki".

W monodramie wykorzystano aranżacje muzyczne piosenek Edith Piaf autorstwa Abla Korzeniowskiego, pochodzące z płyty "Kaas chante Piaf", których właścicielem jest Richard Walter Entertainment.

"To spektakl muzyczny. 14 piosenek jest w nim przecinanych monologiem kobiety pozostawionej przez mężczyznę - nie wiemy czy odszedł on na zawsze, czy na chwilę, to jest do interpretacji widza" - powiedział reżyser Maciej Namysło.

Na scenie wystąpi Małgorzata Krzysica. Przygotowania do gry aktorka rozpoczęła na przełomie lutego i marca. Data premiery była dwukrotnie przekładana - majowa z powodu III fali epidemii, a sierpniowa z powodu podtopień Sceny Pod Ratuszem.

"Te miesiące pracy pozwoliły mi głęboko wejść w tę postać, przeanalizować poszczególne etapy życia. To nie chodzi ani o Edith Piaf, ani o kobietę, którą gram. To chodzi o człowieka, który odczuwa stratę, brak; który musi się zderzyć z utratą ukochanej osoby. Myślę, że w obecnych czasach jest to temat bardzo intymny, wzruszający i niestety bardzo aktualny" - powiedziała PAP Małgorzata Krzysica.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie