Schneider Electric: do 2040 r. emisje CO2 można obniżyć o połowęPropertyDesign.pl - 28-11-2019 11:57


Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to przyszłość branży. Zgodnie z wyliczeniami ich zastosowanie w zaledwie połowie istniejących budynków, w połączeniu z innymi działaniami dekarbonizacyjnymi, pozwoli obniżyć emisje CO2 o połowę w stosunku do obecnego poziomu.

Według specjalistów skupienie się na poprawie efektywności energetycznej jest drogą do zwiększenia wydajności biznesowej, a z drugiej strony do ochrony klimatu. W samej Unii Europejskiej budynki odpowiadają za 40 proc. całego zużycia energii i 36 proc. emisji CO2. Komisja Europejska szacuje, że wyremontowanie istniejących budynków pod kątem lepszej efektywności energetycznej pomógłby zmniejszyć unijne zużycie energii o 5-6 proc. i emisje o 5 proc. Ma to znaczenie, m.in. w kontekście wejścia w Polsce 1 stycznia 2021 r. nowych Warunków Technicznych zaostrzających wymogi dotyczące wydajności energetycznej nowych budynków (WT 2021). Pole do oszczędności jest spore – obecnie duże budynki, w zależności od zastosowania zużywają od 180 kWh/m2 do 250 kWh/m2. Działania wymaga też już istniejąca infrastruktura – zgodnie z szacunkami trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest niewydajna energetycznie.

Odpowiednie dostosowanie się do wyzwań na polu wydajności energetycznej wymaga jak najdokładniejszych informacji. Jednak dla wielu małych firm podstawowym problemem jest samo monitorowanie i dostosowanie parametrów zużycia energii, w tym pozyskiwanie informacji na co
i ile konkretnie energii jest zużywane – często ma to wpływ na zawieranie niekorzystnych umów na duże dostawy energii w stosunku do realnych potrzeb. Możliwości oferowane przez digitalizację infrastruktury oraz rozwiązania Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) sprawią, że kontrola
i weryfikacja tych informacji będzie dużo łatwiejsza – zwróciła już na to uwagę Unia Europejska, wskazując systemy automatyzacji i monitoringu elektronicznego jako najbardziej efektywne rozwiązanie w przypadku dużych budynków.

– W ostatnich latach miała miejsce prawdziwa rewolucja - przesunięcie w kierunku elektryfikacji
i digitalizacji– powiedział Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric. – Po raz pierwszy w historii możemy wspólnie działać w zakresie poprawy energetycznej – to wyjątkowa okazja na rozwiązanie problemu związanego ze stałym postępem z jednej strony, a zapewnieniem zrównoważonej przyszłości dla naszej planety z drugiej – podkreślił.

Nowe rozwiązania na nowe czasy

Odpowiadając na stojące przed nami wyzwania Schneider Electric przedstawił dalszy rozwój swojej platformy i architektury EcoStruxure, która odpowiada za obsługę i analizę danych z urządzeń Internetu Rzeczy.

Równocześnie Schneider Electric ogłosił podpisanie nowych partnerstw, które mają na celu dalszy rozwój innowacyjnych rozwiązań oferowanych klientom. W poprawę wydajności centrów danych mierzy ogłoszone porozumienie Schneider Electric z Avnet i Iceotope, liderami branży
w zapewnianiu płynnego chłodzenia. Z kolei współpraca z ThoughtWire, wiodącym dostawcą cyfrowych bliźniaków, umożliwi tworzenie cyfrowych rozwiązań dla szpitali, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz efektywności operacji biznesowych.