Zaledwie 80 metrów od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie powstanie nowa inwestycja MTA Architekci dla Mota-Engil Real Estate Management. Zespół mieszkaniowo-usługowy planowany jest w trzech etapach. Najpierw ruszy budowa dwóch budynków o pow. 30 tys. mkw., a docelowo cały zespół składać się będzie aż z ośmiu brył.
Mota-Engil Real Estate Management zaplanował budowę śródmiejskiego zespołu mieszkalnego z usługami w parterze oraz z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu. Projekt znajduje się w ścisłym centrum Lublina i zajmuje obszar pomiędzy ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego. Całość znajduje się w odległości zaledwie 80 metrów od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia oraz od historycznego Ogrodu Saskiego.
W pierwszym etapie inwestycji powstaną dwa 9- i 10-kondygnacyjne budynki o łącznej pow. ponad 30 tys. mkw. W czterech częściach nadziemnych połączonych garażami podziemnymi znajdzie się 325 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni, a także siedem lokali usługowych. Docelowo na cały zespół składać się będzie osiem budynków, 500 mieszkań oraz kilkanaście lokali usługowych.
Zagospodarowanie terenu obejmie budowę zielonego dziedzińca wraz z pasażem oraz placem miejskim.
Zaproponowana architektura w sposób szczególny odnosi się do istniejącego otoczenia zarówno od strony formalnej, jak i w odniesieniu do istniejących w okolicy rozwiązań urbanistycznych.
Ze względu na wielkość tego obszaru jedną z kluczowych decyzji projektowych było otwarcie całego obszaru i włączenie go w strukturę istniejących ulic, przejść i pasaży. Docelowo całość stanowić ma aktywne i tętniące życiem miejsce, przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i przechodniom – mówi Mateusz Tański, architekt i właściciel MTA Architekci.
Elewacje zaprojektowane zostały jako współczesna kontynuacja podziałów i rozwiązań znajdujących się w sąsiednich kamienicach. - Inspiracją były pilastry, gzymsy, nadwieszone balkony, poziome i pionowe rytmy elewacji – podkreśla Mateusz Tański.
Teren inwestycji objęty jest ochroną konserwatorską na mocy wpisu zespołu urbanistycznego do rejestru zabytków. - Wszystkie prace wymagają uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie. Dodatkowo kwartał objęty jest ochroną konserwatorską jako stanowisko archeologiczne ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Z up. Prezydenta Miasta Lublin, Miejski Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie robót związanych z budową przedmiotowego budynku oraz na prace rozbiórkowe istniejących na terenie inwestycji budynków – opowiada architekt.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci