×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Secesyjna kamienica w Łodzi do remontu. Będzie biblioteka

  • Autor: UM Łódź
  • 18 paź 2021 13:06
Secesyjna kamienica w Łodzi do remontu. Będzie biblioteka
Tak ma się zmienić kamienica przy ul. Zachodniej 76 w Łodzi, fot. UM Łódź
Secesyjna kamienica w Łodzi do remontu. Będzie biblioteka

Secesyjna perełka przy ul. Zachodniej w Łodzi odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie otwarta dla każdego biblioteka dedykowana historii miasta.

REKLAMA

Ulica Zachodnia to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Kiedy w PRL-u podjęto decyzję o jej poszerzeniu o drugi pas, z parzystej strony zniknęło wiele frontowych kamienic. Odsłoniętych oficyn przez dekady nie udało się przeobrazić w reprezentacyjny kawałek miasta. To ma się wreszcie zmienić.

Worek z inwestycjami otworzył Warimpex, zabudowując narożnik ul. Zachodniej i Ogrodowej. Teraz czas na ruch miasta – pod numerem 76 w kameralnym, secesyjnym budynku powstanie nowa biblioteka miejska. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który niebawem wejdzie na plac budowy.

Zachodnia 76 uchodzi za perłę secesji. Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Tynk na elewacji zmienia kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.

– Remont rozpoczniemy w listopadzie. Odnowimy elewację, przebudujemy wnętrza, i zagospodarujemy teren przed kamienicą. Po remoncie powstanie tu wyjątkowa biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców. Do wyremontowanej placówki zaprosimy latem 2023 r. – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Nowe i odnowione biblioteki miejskie stają się nowymi centrami osiedlowych spotkań. Są nowocześnie urządzone, wyposażone w wygodne siedziska do czytania książek, sale komputerowe, miejsca dla młodszych dzieci, a na regałach znajdziemy wiele nowości wydawniczych. Co ważne, za spędzanie czasu w bibliotekach nie trzeba płacić. 

Więcej zmian przy Zachodniej

Kolejnych zmian przy ul. Zachodniej należy wypatrywać tuż obok, przy skrzyżowaniu z ul. Więckowskiego. Yuniwersal wybuduje tutaj Białą Kamienicę, efektowny narożny budynek mieszkalny. 

Inwestor i projektanci mocno przyłożyli się do wyglądu kamienicy. Jej niewątpliwym atutem będą nie tylko białe elewacje, ale także bogactwo detalu architektonicznego, w tym okrągłe ozdoby przypominające koronkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie