×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sgraffito ozdobi gdyńską kamienicę

  • Autor: UM Gdynia /Jan Ziarnicki
  • 31 sie 2018 10:21
  • Aktualizacja: 31 sie 2018 10:22
Sgraffito wykona Robert Seikon, fot. seikon.pl

Niezwykły, wielokolorowy wzór, wykonany techniką znaną jeszcze w starożytności, już niebawem ozdobi jedną z gdyńskich kamienic. Wykonanie sgraffito powierzono trójmiejskiemu artyście Seikonowi. Praca zostanie zrealizowana w ramach Biennale Traffic Design.

REKLAMA

– W ramach biennale zostanie wykonane sgraffito na pasie tynku pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, tuż nad markizami lokali użytkowych. Praca zostanie dodatkowo podświetlona, co wraz z mienieniem się, typowym dla zastosowanego materiału, da niezwykły efekt wizualny – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Wykonane przez Roberta Seikona sgraffito jest częścią większego projektu obejmującego m.in. odsłonięcie historycznej elewacji budynku, a także szereg nowatorskich działań zawierających elementy interaktywne i cyfrowe. Incjatorem działań jest Tomasz Grzybowski, artysta, designer i mieszkaniec budynku.

– W naszej kamienicy był Bank Francuski, Sąd Grodzki, Sąd Okręgowy, na pierwszym piętrze rezydował wiceprezydent Gdyni. Natomiast w czasie II wojny światowej budynek zajmowało Gestapo. Z kolei, kiedy z portu wypływał „Stefan Batory” w naszej kamienicy chowali się ludzie, którzy oczekiwali na statek, aby emigrować. Mając taką przeszłość chcieliśmy stworzyć na elewacji coś, co będzie oddawało klimat tego miejsca – mówi Grzybowski.

Sgraffito polega na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub gliny i zeskrobywaniu fragmentów jeszcze niezaschniętych warstw wierzchnich. Dzięki temu uzyskujemy wielokolorowy wzór. Technika była znana już w starożytności, jednak szczyt jej popularności przypada na okres renesansu. Obecnie wraca ona do łask dzięki swojej trwałości i walorom estetycznym.

Sgraffito na elewacji budynku, przy ul. Mściwoja 9, zostanie wykonane w ramach Biennale Traffic Design.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie