×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Silna potrzeba identyfikacji z miejscem pracy przekłada się na architekturę biurowców

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 wrz 2018 09:03
Silna potrzeba identyfikacji z miejscem pracy przekłada się na architekturę biurowców
fot. Fotolia

W ciągu ostatniej dekady jesteśmy świadkami wręcz rewolucyjnych zmian w kształtowaniu przestrzeni biurowej. Wraz z gwałtownym rozwojem nowoczesnych technologii takich jak szybki Internet, telefonia komórkowa, media społecznościowe, całkowitej zmianie uległy pojęcie i kultura pracy.

REKLAMA

Od współczesnych biurowców oczekuje się jak największej elastyczności w czasie i przestrzeni. Nowoczesne miejsca pracy są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na różnorodność zmieniających się stale celów i potrzeb współczesnych zespołów. Inwestorzy i użytkownicy oczekują od architekta rozwiązań dających swobodę wyboru pomiędzy różnymi inspirującymi aranżacjami środowiska pracy, tworzonymi z myślą o wszechstronności i funkcjonalności.

- Coraz większa popularność biur coworkingowych wpływa dynamicznie na projektowaną strukturę budynków od elastycznego układu siatki, poprzez wydajny wskaźnik powierzchni po coraz bardziej interesującą, trwałą architekturę opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej – mówi Mariusz Rosiek z pracowni Proarchitektura. Wszechobecna i silna potrzeba identyfikacji z miejscem pracy także przekłada się na architekturę. Powstaje coraz więcej budynków prestiżowych o unikalnym designie kreujących swój własny niepowtarzalny kontekst lokalny i tworzących nową panoramę miasta – podkreśla Rosiek.

Rynek powierzchni biurowych w Polsce będzie rozwijał się dalej w równie imponującym tempie, co obecnie. - Walka o implementację nowatorskich rozwiązań będzie się zaostrzała, co jednocześnie wpłynie na dopasowywanie się nieruchomości do zmieniających się gustów i zwyczajów ich użytkowników. Powierzchnie stają się coraz bardziej plastyczne – nowoczesne rozwiązania w zakresie oświetlenia, klimatyzacji, dźwięku, informacji, wyposażenia biur redefiniują pojęcie efektywnej przestrzeni - zwraca uwagę Rosiek.

Nowe technologie to także szansa dla starszych obiektów biurowych, które pomimo swojego wieku nadal mogą być atrakcyjne dla konkretnych grup najemców jeżeli poddane zostaną procesom renowacji, a to między innymi za sprawą wygodnych, dobrze skomunikowanych lokalizacji. - Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi może nie tylko biurowcom nadać nowe życie, ale na nowo wpisać je na listę kluczowych punktów na biurowych mapach miast - dodaje architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie