×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Skansen, place zabaw i miejsca wypoczynkowe - bielszczanie zgłaszają pomysły do budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2018 14:45
  • Aktualizacja: 05 cze 2018 14:51
Skansen, place zabaw i miejsca wypoczynkowe - bielszczanie zgłaszają pomysły do budżetu obywatelskiego
fot. pixabay

60 projektów zgłosili mieszkańcy Bielska-Białej do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń poinformował we wtorek, że na wybrane w głosowaniu pomysły miasto przeznaczyć chce 4,5 mln zł. To ok. 0,5 proc. wydatków.

REKLAMA

Ficoń dodał, że spośród zgłoszonych propozycji 14 ma charakter ogólnomiejski, a pozostałe są lokalne. Obecnie trwa weryfikacja projektów. Ostateczna ich liczba może się zatem nieznacznie zmienić. Ogólna liczba jest jednak niższa niż w ub.r. Wówczas zgłoszono ich 107, a po weryfikacji zostało 81.

Szef rady miejskiej w Bielsku-Białej Jarosław Klimaszewski poinformował, że wśród propozycji ogólnomiejskich znalazł się m.in. projekt dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro oraz stworzenie skansenu, który objąłby istniejące na obrzeżach miasta bunkry. Wśród projektów osiedlowych dominują propozycje budowy placów zabaw oraz doposażenia miejsc wypoczynku. Są również pomysły zakupu książek do bibliotek i zaspokojenia potrzeb ochotniczych straży pożarnych.

Zdaniem Klimaszewskiego mniejsza liczba projektów niż w poprzedniej edycji może mieć związek z tym, że społeczności lokalne zawarły kompromisy i skupiły się na walce o najpotrzebniejszą inwestycję. "W wielu osiedlach wpłynęła jedna propozycja i wokół niej jednoczy się społeczność lokalna" - powiedział.

Jak dodał jednocześnie, wiele potrzeb zostało już także zaspokojonych w poprzednich latach.

"Możliwe też, że na niższą liczbę wpływ miały inwestycje, które nie zostały ukończone z różnych powodów w danym roku. Jest ich jednak niewiele. W terminie realizujemy ok. 95 proc. projektów. Pozostałe jest finalizowane w kolejnym roku" - powiedział.

Klimaszewski dodał zarazem, że projekty bielszczan z roku na rok są coraz lepiej przygotowane. "Liczba odrzuconych maleje" - powiedział.

Projekty podzielone są na ogólnomiejskie i lokalne. Pierwsze dotyczą obszaru większego niż jedno osiedle. Na ten cel w przyszłym roku samorząd przeznaczy 1,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 750 tys. zł. Propozycje lokalne dotyczą mieszkańców jednego osiedla. Na realizację zwycięskich projektów trafi 3 mln zł. Wartość jednego zadania może wynieść maksymalnie 100 tys. zł. Każde z nich musi zaopiniować pozytywnie odpowiednia rada osiedla.

W porównaniu z poprzednimi edycjami radni wprowadzili zmiany w regulaminie finansowania zadań lokalnych, jeśli zostanie zgłoszona tylko jedna propozycja. Dotychczas automatycznie trafiała ona do realizacji. Obecnie pod projektem musi się podpisać co najmniej 25 osób. Podczas głosowania propozycja powinna uzyskać poparcie przynajmniej 2 proc. mieszkańców.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze.

W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. W br. ostateczna lista projektów po weryfikacji podana zostanie do 31 sierpnia. Mieszkańcy będą mogli głosować na propozycje między 21 i 30 września. Wyniki zostaną ogłoszone do 7 października. W ub.r. w oddano 11,5 tys. głosów. Bielsko-Biała liczy 172. tys. mieszkańców. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie