REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Skansen w Olsztynku wyremontuje zabytkowy wiatrak z Dobrocina

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2021 12:11
Skansen w Olsztynku wyremontuje zabytkowy wiatrak z Dobrocina
Skansen w Olsztynku wyremontuje zabytkowy wiatrak z Dobrocina, fot. shutterstock

Za ponad 1,8 mln zł zostanie wyremontowany XIX-wieczny wiatrak z Dobrocina, znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. To jeden z ostatnich z drewnianych wiatraków typu holenderskiego w woj. warmińsko-mazurskim.

REKLAMA

- Prace potrwają około pół roku, a w ich efekcie wiatrak odzyska dawny blask, a przede wszystkim śmigła, których wielkość zawsze wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie - poinformował olsztynecki skansen.

Generalny remont obejmie m.in. naprawę, konserwację oraz odtworzenie elementów drewnianych i metalowych, w tym wykonanie nowych skrzydeł i remont mechanizmu obracania wiatraka. Zadanie finansowane jest z budżetu województwa.

Drewniany wiatrak typu holender pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W latach 1962-65 został przeniesiony ze wsi Dobrocin w gminie Małdyty do muzeum w Olsztynku. Jest jednym z ostatnich tego typu wiatraków w regionie.

Jest posadowiony na kamiennej podmurówce. Jego korpus jest nieruchomy, a obracać w kierunku wiatru może się tylko głowica, czyli tzw. czapa, na której osadzone są skrzydła.

To jeden z czterech młynów wietrznych znajdujących się w skansenie. Poza nim są jeszcze dwa wiatraki o konstrukcji typu paltrak i jeden typu koźlak, który powstał w XVIII wieku, a w 1974 r. został przeniesiony do Olsztynka z miejscowości Wodziany.

Olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego dysponuje terenem o powierzchni 94 ha, na którym zgromadzono 79 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Zbiory muzealne liczą ponad 14 tys. eksponatów, głównie związanych z tradycyjnymi metodami pracy i obrzędami na wsi w XIX i XX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie