REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Skanska wprowadza innowacyjny projekt do budynków

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 kwi 2021 14:44
Skanska wprowadza innowacyjny projekt do budynków
Skanska i Go4Energy z innowacyjnym projektem sztucznej inteligencji z Transition Technologies, fot. mat. pras.

Transition Technologies wykorzysta sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do stworzenia innowacyjnego hubu danych dla budynków w ramach projektu BMSCare, realizowanego wraz ze spółką biurową Skanska w CEE i Go4Energy. Celami wspólnej inicjatywy tych firm jest zmniejszanie kosztów zarządzania budynkami, minimalizacja zużycia przez nie energii oraz wykrywania w nich nieprawidłowości na wczesnym etapie eksploatacji.

REKLAMA

BMSCare wykorzystuje doświadczenia Skanska, która kładzie duży nacisk na zrównoważone i ograniczające negatywny wpływ na środowisko rozwiązania, Go4Energy, czyli ekspertów od systemów zarządzania budynkiem i Transition Technologies, specjalizującej się w optymalizacji w przemyśle. Taka kooperacja pozwoliła wypracować unikatowe w skali świata rozwiązanie na szerszą, tańszą i bardziej kompleksową implementację zasad zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce i na świecie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Algorytm wykryje anomalie, zoptymalizuje parametry i przewidzi zużycie
Jednym z kluczowych elementów projektu BMSCare jest stworzenie przez Transition Technologies silnika obliczeniowego wykorzystującego najnowsze techniki uczenia maszynowego. Każdy biurowiec to setki urządzeń: centrale wentylacyjne, pompy, klimakonwektory itp. Algorytmy wykorzystujące uczenie maszynowe wykryją anomalie w ich pracy, a wcześnie wykryta usterka oznacza tańszą naprawę i szybszą poprawę komfortu i sprawności działania całego systemu. Inwestycja w takie rozwiązania jest opłacalna nawet w budynkach, których okres eksploatacji zbliża się ku końcowi.

Kolejnym elementem będzie moduł prognostyczny, który pozwoli przewidywać zużycie energii elektrycznej, ciepła, chłodu i wody. Prognoza sama w sobie nie generuje oszczędności, jednak znając przyszłe zapotrzebowanie budynku, algorytmy optymalizacyjne będą mogły lepiej zaplanować pracę układów kontrolujących klimat budynku.

– Mając wiedzę o przyszłych potrzebach, na przykład na następne 24 godziny, będzie można w pełni wykorzystać możliwości akumulacyjne budynku, a to one właśnie pozwalają na generowanie oszczędności. Przykładowo wyprodukowanie chłodu w nocy, kiedy jest to tańsze i zgromadzenie w konstrukcji budynku, która jest dobrym akumulatorem ciepła, może przynieść znaczące korzyści - wyjaśnia Michał Guzek, Kierownik Zespołu w Transition Technologies Science. Algorytmy będą też mogły oszacować liczbę osób w budynku, dzięki czemu precyzyjnie można określić, ile świeżego powietrza należy dostarczyć do wnętrza bez instalowania dodatkowych, drogich czujników.

- Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań możliwe będzie osiągnięcie wymiernych oszczędności oraz ograniczenie zużycia przez budynki energii i ich wpływu na środowisko. Pamiętamy o wysiłkach całego świata ukierunkowanych na ograniczenie globalnego ocieplenia. Każdy z nas powinien we własnym zakresie podejmować środki wspierające ten cel. To co robimy my, to dostarczamy innowacyjne rozwiązania informatyczne, które pomagają w jego realizacji. Projekt BMSCare wpisuje się w globalną zieloną politykę Grupy Kapitałowej Transition Technologies #TTgoesGreen – mówi Zbigniew Zasieczny, wiceprezes Transition Technologies Advanced Solutions.

Budynki przyszłości

Oczekiwania wobec powierzchni biurowych znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Muszą one oferować swoim użytkownikom określone parametry środowiska pracy, takie jak wysoką jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. BMSCare udowadnia, że odpowiedni komfort pracy nie musi być związany z wyższym zużyciem energii. Wspólny projekt spółki biurowej Skanska w CEE, Go4Energy i Transition Technologies wpisuje się w szeroko pojęty zielony zwrot, mający na celu między innymi bardziej racjonalne i odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

– BMSCare to – oprócz perowskitów czy wykorzystywania OZE – kolejny projekt, w którym stawiamy na bardziej racjonalne użycie energii. W Skanska mamy świadomość, że planując, a potem realizując nasze inwestycje, musimy podejmować konkretne działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko. Cieszymy się, że nasi partnerzy również działają w tym duchu. Już dziś przygotowujemy budynki do wymagań, jakie stawia przed nami przyszłość – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

– Zmieniający się świat wymusza zmiany w każdej dziedzinie naszego życia a nowoczesne technologie sprawiają, że zmiany te stają się coraz szybsze i ukierunkowane m.in. na komfort i nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że i rynek nowoczesnych nieruchomości wymaga nowoczesnych rozwiązań. Obecnie, aby obsługiwać coraz bardziej skomplikowane budynki, nie wystarczy wiedza i doświadczenie. Musimy wykorzystywać nowoczesne technologie oparte o Sztuczną Inteligencję (AI), które sprawdziły się w innych sektorach jak przemysł czy medycyna. Algorytmy Sztucznej Inteligencji, na tym etapie Projektu BMSCare w środowisku testowym (model), realizują skomplikowane analizy, które finalnie zastosowane do sterowania budynkowymi parametrami doprowadzą do osiągniecia oszczędności. Oszczędności o których mowa, nie jest możliwe osiągnąć w tradycyjnym modelu sterowania budynkiem poprzez system BMS – zaznacza Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie