REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Skawina całkowicie rezygnuje z kopciuchów

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2022 15:18
Skawina całkowicie rezygnuje z kopciuchów
Skawina całkowicie rezygnuje z kopciuchów, fot. shutterstock

W gminie Skawina w nowym roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania kopciuchów - poinformował rzecznik urzędu Marcin Kozielski. Stanie się tak, mimo że we wrześniu Sejmik Województwa przesunął termin wejścia w życie uchwały antysmogowej do maja 2024 roku.

REKLAMA

Urząd w Skawinie poinformował, że mimo zmian w przepisach wojewódzkich w gminie od nowego roku i tak wejdzie w życie całkowity zakaz używania kopciuchów, a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne.

- W ślad za dokumentami idą realne działania. Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego "kopciucha" na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a "ekodoradcy" pracują zarówno na miejscu, jak i w terenie. Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Strażnicy miejscy rozpoczęli już kontrole domowych kotłowni. Towarzyszy im "ekodoradca" gminy Skawina, który w tym czasie wyjaśnia mieszkańcom, jakich substancji nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dofinansowaniach na wymianę pieców. Gmina podaje, że dzięki pieniądzom z programów europejskich i rządowych, a także środkom samej Skawiny, pomoc ta może sfinansować do 90 proc. kosztów zakupu i montażu nowego pieca.

O zakazie używanie niespełniających norm pieców przypomina mieszkańcom także ustawiony na rynku, w pobliżu Wydziału Ochrony Powietrza, stary zużyty piec - tzw. pomnik kopciucha.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie