REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Sklepienie nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała odzyskało blask

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2017 10:40
Sklepienie nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała odzyskało blask
Kraków, fot. unsplash

Zakończyła się restauracja sklepienia nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała w Krakowie, jednej z największych i najważniejszych świątyń w mieście. Konserwacja wnętrza kościoła jest jednym z kluczowych przedsięwzięć finansowanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

REKLAMA

Tylko w tym roku gospodarze świątyni Kanonicy Regularni Laterańscy otrzymali za pośrednictwem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) ponad 1,1 mln zł dotacji.

W ciągu trzech lat (2017-19) na renowację wnętrza kościoła Bożego Ciała przeznaczonych zostanie w sumie ponad 4,6 mln zł, z czego dotacja SKOZK wyniesie ponad 3,9 mln zł.

Odnowienie sklepienia nad prezbiterium bazyliki było jednym z najważniejszych zadań w ramach programu konserwacji świątyni na krakowskim Kazimierzu. W piątek eksperci, m.in. konserwatorzy zabytków i przedstawiciele SKOZK, spotkali się, aby obejrzeć rezultaty restauracji sklepienia.

- Jestem bardzo zadowolony z tego, co widzę. Sklepienie wyszło przepięknie - mówił w piątek PAP przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Tomasz Szatanik. Podkreślił także, że świątynia na Kazimierzu ze względu na wartość historyczną i artystyczną zasługuje na uwagę i odświeżenie wnętrz.

Podczas prac przy sklepieniu prezbiterium konserwatorzy odkryli, pod warstwą tynku, średniowieczną dekorację malarską w formie lilijek. - Odsłonięte polichromie pochodzą z roku ok. 1400 - zaznaczył dr Krystyn Kozieł, kierujący pracami konserwatorskimi w świątyni.

W trakcie konserwacji jest ołtarz Marii Magdaleny. W następnych latach odnowione zostaną kolejne kapliczki w bazylice oraz sklepienia w innych częściach kościoła. - Liczymy, że w trakcie przyszłych prac dokonamy ciekawych odkryć - powiedział kierownik prac konserwatorskich w bazylice.

Przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich podkreślił, że konserwacja kościoła odbywa się także dzięki wsparciu wiernych. - Partycypujemy wkładem własnym, który przekracza nasze możliwości - zauważył.

Kościół Bożego Ciała został wybudowany w XIV i XV w. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Świątynia ma 73 m długości, 24 m szerokości i prawie 30 m wysokości. Wewnątrz znajduje się XVII-wieczny ołtarz główny z obrazami włoskiego malarza tworzącego w Krakowie Tomasza Dolabella. W 2014 r. zakończyła się konserwacja ołtarza trwająca prawie cztery lata.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie