REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Skomplikowane losy Podgórnej. Co z zapowiadaną rewitalizacją?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 wrz 2018 11:29
Skomplikowane losy Podgórnej. Co z zapowiadaną rewitalizacją?
fot. mat. prasowe

Poznańska ulica Podgórna jest wyjątkowa nie tylko z powodu swojego charakterystycznego kształtu niczym ulice w San Francisco, ale przede wszystkim jako miejsce o ciekawej architekturze i historii. Historia ulicy Podgórnej jest nadal bardzo burzliwa. Szansa na odbudowę Nowej Podgórnej odwleka się w czasie.

REKLAMA

Na remont Nowej Podgórnej trzeba będzie jeszcze poczekać. Szansa na odbudowę Nowej Podgórnej odwleka się w czasie, gdyż stan kamienicy przy numerze 7 jest tragiczny. Mimo pojawienia się nowego inwestora Structure Capital, który zamierza zrewitalizować budynek oraz dokupił nieruchomość w dużo lepszym stanie przy ulicy Podgórnej 9, sytuacja rewitalizacji inwestycji Nowa Podgórna okazuje się wciąż skomplikowana.

Kamienica przy Podgórnej 7 jest w bardzo złym stanie technicznym, dlatego też z powodów bezpieczeństwa zostały wstrzymane prace, by nie doprowadzić do katastrofy budowlanej.

W związku z tym, że kamienica była nieużytkowana przez ponad 20 lat to zaczęła niszczeć – przeciekający dach, brak ogrzewania oraz wcześniejsze podupadanie obszaru Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia od czasu II wojny światowej doprowadziły do tego, iż od kamienicy zaczęły odpadać elementy. W ostatnim czasie dodatkowo zabezpieczono inwestycję.

Stąd też inwestor zlecił ekspertyzy, które mają na celu ustalenie w jakim stopniu uda się zachować kamienicę. Jest to bardzo trudnie, gdyż: Opuszczone przez szpital kamienice na przestrzeni wielu lat niszczały. Co więcej, ostatnia z nich w ciągu zabudowy ulicy Podgórnej rozpada się i stwarza zagrożenie dla przechodniów. Dlatego pojawia się dylemat, którego rozwiązanie zależeć będzie od oceny konstrukcyjnej. – komentuje Danuta Kłosek-Kozłowska – profesor doktor habilitowany inżynier architekt; wieloletnia przewodnicząca Komitetu Sterującego „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez długie lata poznańska ulica Podgórna, jak i jej zabudowa, z braku remontów uległa degradacji. 10 lat temu pojawił się inwestor, który planował zrewitalizować kamienicę przy Podgórnej 7. Niefortunnie inwestycja, mimo uzyskanych wówczas pozwoleń na budowę, straciła tę szansę - została skazana na niszczenie, gdyż nie były prowadzone żadne poważne prace remontowe. Kamienica niezabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi popadała w ruinę i obecnie jest w bardzo złym stanie.

Do współpracy przy realizacji inwestycji przy Podgórnej 7 i 9 wyłoniono uznane poznańskie biuro architektoniczne Easst Architects.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie