Skwer Kościuszki i bulwar Nadmorski w Gdyni z nowym oświetleniemUM Gdynia - 14-12-2020 13:11


Zakończyła się prawie dwumiesięczna wymiana latarni na al. Jana Pawła II, skwerze Kościuszki oraz bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Stare, wysłużone lampy o kulistych kloszach zostały zdemontowane. W ich miejscu pojawiło się 148 nowoczesnych latarni LED. Charakteryzują się minimalistyczną formą nawiązującą do historycznych lamp Śródmieścia, a ich energooszczędne oprawy mają ukryte źródło światła, które nie „zanieczyszcza” nieba.

Coraz częściej słychać w mediach o zjawisku tzw. zanieczyszczania nieba światłem. Problem porównywany jest nawet do smogu. Badacze nieba oraz ekolodzy alarmują, że nadmierne i nieefektywne oświetlanie miast ma wpływ nie tylko na obserwację nieba. Przekłada się ono na zdrowie zwierząt, roślin, ale też ludzi. Dlatego coraz więcej polskich samorządów decyduje się na wymianę starego typu latarni na nowoczesne modele. Są one łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu. Zaopatrzone w energooszczędne oprawy LED emitują światło, którego strumień dokładnie oświetla dany punkt, chodnik czy drogę, a nie rozprasza się np. na fasady budynków.

Takiego typu oświetlenie zostało właśnie zainstalowane na skwerze Kościuszki, al. Jana Pawła II (60 sztuk) i bulwarze Nadmorskim (88 sztuk). Nowe latarnie wyposażone są w oprawy, które doświetlają bezpośrednio trasę pieszą, a nie całe otoczenie.

– Mamy za sobą ważną inwestycję oświetleniową. Nowe latarnie na skwerze Kościuszki i bulwarze Nadmorskim budzą spore zainteresowanie mieszkańców. Zapewniamy, że ten model lampy przyniesie nie tylko oszczędności, ale też bardziej ekologiczny i przyjazny tryb oświetlenia. Warto dodać, że odświeżona przestrzeń bulwaru, oprócz latarni, zyskała już nową trasę biegową, a obok, na plaży miejskiej, zamontowaliśmy wygodne kładki. To ważne elementy podnoszące jakość komunikacji w sercu naszego miasta. Docenią ją z pewnością spacerowicze, biegacze oraz turyści – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Modernizujemy ulubione przestrzenie spacerowe gdynian. Stosujemy optymalne rozwiania w zakresie bardziej ekologicznego i oszczędniejszego oświetlenia. Nowe latarnie mają nowoczesną formę, która bardzo ułatwi nam utrzymanie ich w dobrej kondycji. A co najważniejsze, wieczornym spacerom po bulwarze i skwerze będzie towarzyszyć przyjazne i klimatyczne oświetlenie – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Nowe energooszczędne latarnie świecą przyjemnym, ciepłym światłem o niższym natężeniu niż latarnie oświetlające drogi. Dzięki temu wieczorny spacer jest o wiele bardziej kameralny, bo barwa światła, o temperaturze 3000 Kelwinów, nie jest oślepiająco biała.

– Lampy parkowe czy promenadowe to nie tylko źródło światła, ale istotny element małej architektury. Zła kondycja techniczna latarni o kulistych kloszach, ich nieekonomiczna technologia zmobilizowały nas do znalezienia optymalnego rozwiązania. Nowe latarnie właściwie doświetlają przestrzeń dla pieszych użytkowników drogi i znacznie poprawiają komfort i ergonomię tej przestrzeni – wyjaśnia Jacek Piątek, plastyk miasta.

Za wymianę oświetlenia była odpowiedzialna firma Automix Energetyka Sp. z o.o., która sprawnie przeprowadziła wszystkie montaże. Pracę koordynował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

Koszt tej inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych brutto.

Autor: Hanna Wyszyńska