REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Śląsk może mieć metro jak Arabia Saudyjska

  • Autor: portalsamorzadowy.pl / Aneta Kaczmarek
  • 24 maj 2018 09:40
Zdaniem specjalistów z Politechniki Śląskiej metro jest najlepszym rozwiązaniem dla tego regionu fot. Aneta Kaczmarek

Aglomeracja śląska nie uniknie metra, które jest niezbędne do wydajnego funkcjonowania systemu transportowego. Firma Alstom przedstawiła swoją koncepcję budowy metra na Śląsku. Chce je nie tylko wybudować, ale również zainwestować w przedsięwzięcie swój kapitał.

REKLAMA

W chorzowskich zakładach Alstom zaprezentowano ideę budowy nowoczesnego metra dla aglomeracji śląskiej. Zdaniem specjalistów z Politechniki Śląskiej metro jest najlepszym rozwiązaniem dla tego regionu. 

– Metro na Śląsku jest niezbędne. System transportowy aglomeracji można porównać do sytemu krwionośnego. Jeśli jest on jest niedrożny, to organizm umiera. W przyszłości podobnie będzie z naszą metropolia, bo system jest na granicy wydolności i nie trzeba być naukowcem, by stwierdzić, że byle stłuczka może sparaliżować całe centrum Katowic. Zwiększanie liczby pasów dróg nic tu nie da. Metro ma przewagę przepustowości. Jedna linia metra jest w stanie przewieźć tylu pasażerów na godzinę, ile przepuści 30-pasmowa autostrada. Zwiększanie liczby autobusów i tramwajów też nie rozwiąże problemu, bo i one staną w korku. Metro – z samej definicji – to kolej, która jeździ po liniach niezależnych od innych środków transportu. Żaden inny środek transportu nie jest w stanie dorównać przepustowości, jaką ma metro – mówił prof. Janusz Ćwiek, kierownik Katedry Transportu Kolejowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. 

Metro w aglomeracji śląskiej nie powstałoby jednak pod powierzchnią ziemi, ale w systemie nadziemnym.

– Metro kojarzy nam się z metrem warszawskim i kopaniem w ziemi, gdzie trwa to latami i jest bardzo drogie. Tak nie musi być. Metra jeżdżą również na estakadach i jest to ruch bezkolizyjny. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe, metro może jeździć również pod ziemią i planuje się, żeby tak było na Śląsku. Kopalnie są znacznie głębiej i technicznie jest to możliwe, bo nie musimy kopać do głębokości kopalń. Obecnie są sprzyjające okoliczności, by rozmawiać o metrze na Śląsku, ponieważ powstała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której głównym zadaniem jest stworzenie wydolnego systemu transportowego, więc odpada niedogodność związana z dogadywaniem się miast. Wiemy, jak długo trwały rozmowy związane z trasą średnicową, bo miasta nie mogły się porozumieć. Metropolia może to znacznie ułatwić. Kolejny atut to fakt, że na miejscu mamy producentów metra, którzy są w stanie nie tylko dostarczyć tabor, ale oddać cały system pod klucz. To najwyższy czas, żeby do tej koncepcji wrócić – mówił Ćwiek.

Przeczytaj więcej: Śląsk może mieć metro jak Arabia Saudyjska. Czas budowy? 3-4 lata

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie