REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Śląsk stawia na projekty rewitalizacyjne

  • Autor: PAP
  • 14 lut 2018 09:20
Śląsk stawia na projekty rewitalizacyjne
fot. pixabay.com

Łącznie 46 wniosków spłynęło w drugim konkursie wniosków o unijne dotacje do przedsięwzięć związanych z rewitalizacją obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Budżet naboru to blisko 95 mln zł – wnioski o dotacje opiewają łącznie na blisko 175 mln zł.

REKLAMA

Koordynowany przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego konkurs, dotyczący rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego, prowadzony jest w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Nabór w tym konkursie trwał do końca stycznia br. Listę zarejestrowanych wniosków opublikowano we wtorek. Łączna wartość zgłoszonych przedsięwzięć to ponad 285 mln zł. Największe z nich - na 30,8 mln zł (w tym 8,6 mln zł wnioskowanych do RPO) - dotyczy jednego z etapów prowadzonej przez prywatnego inwestora rewitalizacji pałacu rodu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich wraz z pałacowym parkiem.

O największą pojedynczą dotację - blisko 14,6 mln zł z RPO - ubiega się Aeroklub Gliwicki. Projekt aeroklubu zakłada rozbudowę i przebudowę istniejących obiektów poprzemysłowych, w ramach rewitalizacji dawnych warsztatów lotniczych na cele Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej - wraz z zagospodarowaniem terenu i budową infrastruktury technicznej (całe przedsięwzięcie oszacowano na 21,1 mln zł).

Wniosek o 12 mln zł wsparcia zgłosił prywatny inwestor - na pierwszy etap trwającej rewitalizacji starego dworca w ścisłym centrum Katowic pod kątem nowych funkcji: handlu, usług, biur, gastronomii i rozrywki (projekt opiewający na 24,4 mln zł został zgłoszony ponownie, po tym jak w pierwszym konkursie trafił na krótką listę rezerwową).

Projekt o wartości ponad 14,2 mln zł - zakładający przy 10,7 mln zł dotacji rewitalizację przestrzeni publicznych i terenów zdegradowanych w Dąbrowie Górniczej - przedstawił samorząd tego miasta. Projekt obejmujący pierwszy etap rewitalizacji wieży wodnej w Gliwicach - przy ul. Sobieskiego 20 - pod kątem przestrzeni społecznej, biznesowej i kulturalnej - przygotował prywatny inwestor (przedsięwzięcie za 14,5 mln zł; wniosek o 10 mln zł z RPO).

Tylko część zgłoszonych projektów dotyczy obiektów poprzemysłowych: jeszcze dwóch wież wodnych w Będzinie - Grodźcu i w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu (u zbiegu ulic Pokoju i Chorzowskiej), budynków dawnej Fabryki Drutu w Gliwicach, zespołu dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu, dawnej słodowni na terenie Browaru Mokrskich w Katowicach-Szopienicach, budynku biurowo-administracyjnego b. cementowni Saturn w Wojkowicach, obiektów b. kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej czy budynków b. Fabryki Porcelany w Katowicach.

W naborze tym spłynęły także przedsięwzięcia związane z terenami zielonymi, m.in. Placem Londzina w Katowicach - Załężu, bulwarami nad Wartą w Zawierciu, czy terenami przy rzekach Czarnej Przemszy, Przemszy i Brynicy w Będzinie. Samorządy chcą odnawiać przestrzenie miejskie, m.in. centra Siewierza, Sławkowa czy dzielnicy Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. Szereg wniosków zakłada rewitalizację - pod kątem różnych celów - pojedynczych budynków czy obiektów; dwa projekty dotyczą przestrzeni popegieerowskich.

Poprzedni, pierwszy nabór wniosków na rewitalizację obszarów zdegradowanych w obrębie ZIT w woj. śląskim, trwał do końca maja 2017 r. Zarejestrowano w nim 30 projektów o łącznej wartości ok. 270 mln zł i łącznej kwocie wnioskowanego dofinansowania 184,1 mln zł. 25 projektów przeszło etapy oceny formalnej i merytorycznej.

Budżet pierwszego konkursu na poziomie 114,6 mln zł pozwolił początkowo na wybór do wsparcia kwotą 108 mln zł 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Następnie zarząd woj. śląskiego zwiększył alokację konkursu o blisko 13 mln zł, co pozwoliło na dofinansowanie w nim dodatkowych czterech projektów (trzy pozostały na liście rezerwowej; wszystkie zgłoszono do nowego naboru).

Spośród dofinansowanych wówczas projektów największy - dotyczący rewitalizacji zabytkowej wieży ciśnień w Zabrzu - przygotowało tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego (całość za 34,1 mln zł, w tym 23,6 mln zł z RPO). Kolejne pod względem wielkości dofinansowanie trafiło do prywatnego inwestora na jeden z etapów rewitalizacji pałacu rodu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich z otoczeniem (projekt za 36,9 mln zł, w tym 17,1 mln zł z RPO).

Dotacje w pierwszym konkursie otrzymały też trzy projekty samorządu Sosnowca, po dwa Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej i Katowic, a także pojedyncze przedsięwzięcia Chorzowa, Radzionkowa, Mikołowa, Zawiercia, Czeladzi, gminy Ciasna oraz Orzesza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie