REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Śląskie przygotowuje poradnik mikrorewitalizacji podwórek

  • Autor: PAP
  • 09 lip 2018 16:20
fot. pixabay.com

Poradnik mikrorewitalizacji podwórek przygotowuje należący do samorządu woj. śląskiego Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Dzięki inicjatywie każdy ma zyskać szansę odnowić swoje podwórko niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna.

REKLAMA

Jak poinformował PAP członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, przewodnik pod hasłem "Kolorowe podwórka" ma być ogólnodostępną i czytelną w formie instrukcją typu: krok po kroku - kierowaną do przedstawicieli społeczności lokalnych, chcących angażować się w sprawy swojego najbliższego otoczenia.

Mercik, będący z zawodu architektem i konserwatorem zabytków wyjaśnił, że pomysł na poradnik powstał wobec różnej jakości wielu działań podejmowanych w najmniejszej skali. "Podwórka to też architektura - najbliższa człowiekowi. To przestrzeń półprywatna, czyli jeszcze nie publiczna, ale już nie mieszkanie. Powinna więc spełniać te cechy, które powinna spełniać architektura" - wskazał.

Odwołał się przy tym do wskazań autora rzymskiego traktatu o architekturze, Witruwiusza, który pisał, że architektura powinna uwzględniać trzy cechy: trwałość, celowość (rozumiana m.in. jako użyteczność) oraz piękno.

"Zadaliśmy sobie pytanie, co zrobić, aby podwórko, czyli ta przestrzeń półprywatna, mogła być użyteczna, zatem musi być dobrze zaprojektowana i trwała, zatem nie może być wykonana jakąś starą farbą czy z dwóch starych desek. Nietrwałość i zły projekt, czyli nieużyteczność sprawiają, że ludzie zniechęcają się do takich działań" - zaznaczył Mercik.

"Architektura użyteczna i trwała powinna być jeszcze piękna, szczególnie wobec otaczającej nas często brzydoty" - uściślił. "Zrobiliśmy więc warsztaty mikrorewitalizacji, którą może zrobić każdy, tylko chcemy, żeby zrobił to dobrze - zgodnie z fachowymi wskazówkami - w Rudzie Śląskiej, w Cieszynie, w Kłobucku i w Rydułtowach" - podał.

Jak podkreślił, warsztaty to element konieczny, ponieważ każda rewitalizacja, nawet w najmniejszej skali, to działanie "miękkie": jej interesariusze powinni sami wskazywać swoje potrzeby i uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań. "A my zrobimy na tej podstawie instrukcję, żeby te rozwiązania mogły być użyteczne, trwałe i piękne" - zapowiedział.

Efektem ma być rodzaj podręcznika, który w najprostszy i możliwie czytelny sposób pokaże dobre wzorce takich podwórkowych mikrorewitalizacji. "Będzie to publikacja, którą będzie można dostać za darmo; to ma być coś takiego - jak sobie wyobrażam - jak podręczniki pewnej znanej sieci, które pokazują, jak złożyć jej meble" - zobrazował Mercik.

Członek zarządu woj. śląskiego zasygnalizował, że przewodnik zostanie upowszechniony w październiku br. Zaznaczył też, że całe przedsięwzięcie pod nazwą "Kolorowe podwórka" to jedna z inicjatyw tworzonego przez zarząd województwa - przy udziale mieszkańców i ekspertów - regionalnego programu "Kierunek Śląskie 3.0".

W programie "Kierunek Śląskie 3.0" - umieszczono dotąd m.in. wojewódzki budżet obywatelski (powstaje już projekt jego mechanizmu), projekty rewitalizacyjne, modernizację Parku Śląskiego (już rozpoczynana), ochronę dziedzictwa w ramach Beskidzkiego Obszaru Kulturowego czy modernizację Szlaku Orlich Gniazd (jesienią ma odbyć się współorganizowane z woj. małopolskim pierwsze święto tego szlaku).

Program uwzględnia m.in. postulaty już realizowane - jak ograniczanie niskiej emisji czy politykę senioralną i rowerową, a także zupełnie nowe - jak stworzenie Centrum Dizajnu Społecznego i Przedsiębiorczego.

Inne projekty, które znalazły się w dokumencie, to m.in. stworzenie Funduszu Proinnowacyjnego, Regionalnego Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego czy Funduszu Rewitalizacyjnego i Akademii Rewitalizacji, oferującej wsparcie doradcze dla samorządów. W dokumencie mowa też np. o budowie nowych połączeń drogowych oraz rozwoju transportu szynowego ze sztandarowym połączeniem kolejowym z Katowic do Pyrzowic.

Pomysł na stworzenie inicjatywy Śląskie 3.0 zrodził się ponad trzy lata temu. Dwa lata temu spisano 28 projektów stworzonych z udziałem ekspertów, uzupełnionych następnie o 30 zgłoszeń mieszkańców. Zbierano je w kilkunastu miejscowościach, które odwiedził tzw. filmobus. Pomysły można też było przesyłać przez internet.

Na początku ub. roku zakończono tworzenie zrębów dokumentu, odtąd władze województwa prowadzą dialog ze środowiskami zainteresowanymi wdrażaniem konkretnych pomysłów w życie

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie