×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Śląskie z dotacjami na opiekę nad dziedzictwem kulturowym. W planach m.in. rozbudowa Teatru Nowego

  • Autor: PAP
  • 25 lip 2018 09:42
Śląskie z dotacjami na opiekę nad dziedzictwem kulturowym. W planach m.in. rozbudowa Teatru Nowego
fot. foter

Rozbudowa i remont zabrzańskiego Teatru Nowego i zwiększenie atrakcyjności kulturalnej kościoła św. Jacka w Bytomiu – to dwa z sześciu projektów wybranych dodatkowo do dofinansowania w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego w woj. śląskim.

REKLAMA

Pierwotną listę 38 projektów, które otrzymały dotacje w jedynym konkursie rozdysponowującym środki na ten cel dostępne w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, samorząd woj. śląskiego ogłosił w marcu tego roku. Jak wynika ze zaktualizowanej listy dofinansowanych projektów na stronie śląskiego RPO, po procedurze odwoławczej dotacje otrzymało sześć kolejnych przedsięwzięć.

To m.in. planowana przez zabrzański samorząd rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont charakterystycznej siedziby Teatru Nowego w Zabrzu. Budynek dawnego kasyna Huty Donnersmarck z 1901 r., w którym od 1959 r. działa ta placówka, ma zyskać m.in. małą scenę, a dzięki dobudowie klatki schodowej z dodatkowymi pomieszczeniami widzom udostępniony ma zostać balkon głównej sali - dotąd nieczynny m.in. ze względu na brak odpowiednich dróg ewakuacyjnych.

Pod kątem planów rozbudowy teatru miasto przygotowało warty 6,7 mln zł projekt, dofinansowany teraz kwotą 4,8 mln zł. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano do końca 2020 r.

Wśród innych dofinansowanych teraz inwestycji znalazł się wniosek złożony przez parafię św. Jacka z bytomskiej dzielnicy Rozbark (zwiększenie atrakcyjności kulturalnej kościoła św. Jacka za 21,5 mln zł, w tym 18,3 mln zł dotacji). Nadal na liście rezerwowej konkursu pozostaje projekt samorządu Katowic zakładający rewitalizację siedziby Muzeum Historii Katowic (za 21 mln zł, w tym 14,2 mln zł wnioskowane do RPO).

Projekty zgłoszone do konkursu dot. dziedzictwa kulturowego woj. śląskiego mogły mieć wartość do 5 mln euro (kosztów całkowitych). Wsparcie może sięgać 95 proc. (w tym 10 proc. z budżetu państwa) - w przypadku przedsięwzięć rewitalizacyjnych i przy spełnieniu szeregu warunków lub 85 proc. - dla pozostałych dopuszczonych robót.

O dotacje mogły ubiegać się samorządy, ich związki i stowarzyszenia (lub należące do nich całkowicie lub w większości podmioty), instytucje kultury, organizacje pozarządowe, organizacje religijne oraz inne państwowe lub samorządowe podmioty działające w zakresie kultury.

W zakończonym z końcem czerwca ub. roku naborze zarejestrowano wszystkich 67 zgłoszonych wniosków. Ich łączna wartość przekraczała 463 mln zł, a wnioskowana łącznie kwota dofinansowania sięgnęła 336 mln zł. Etapu oceny formalnej nie przeszło pięć projektów.

Dofinansowanie w marcu otrzymał m.in. prywatny inwestor, który w 2016 r. kupił monumentalną zabytkową Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu. Fundacja EC Generator do projektu za 21,8 mln zł zakładającego zabezpieczenie niszczejącego unikalnego obiektu i rozpoczęcie w nim działalności kulturalnej otrzymała 13,8 mln zł z RPO.

Jedno z większych dofinansowań (16,9 mln zł z RPO i 2 mln zł z budżetu państwa) dostał samorząd Czeladzi, który pod hasłem Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu planuje za 21,1 mln zł wyremontować i zaaranżować pod kątem nowych funkcji efektowny budynek cechowni byłej kopalni Saturn - wraz z otoczeniem.

Dofinansowanie otrzymały też instytucje samorządu woj. śląskiego: Park Śląski na rewaloryzację zabytkowej Hali Kapelusz za 21,1 mln zł (w tym 14,6 mln zł z RPO) oraz Opera Śląska - na prace konserwatorskie i restauratorskie za 20,8 mln zł (w tym 14,4 mln zł z RPO). Najwyżej oceniony został wniosek klasztoru paulinów na Jasnej Górze (II etap rekonstrukcji i konserwacji klasztoru za 7,2 mln zł, w tym 6,1 mln zł z RPO).

Spośród samorządów wsparcie na najwięcej - trzy przedsięwzięcia otrzymały władze Rudy Śląskiej. To projekty: Stacja Biblioteka - modernizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego za 8,5 mln zł (w tym 6,5 mln zł z RPO), renowacja zabytkowego budynku kolonii robotniczej Ficinus za 2,8 mln zł (w tym 1,5 mln zł z RPO) oraz modernizacja i renowacja zabytkowego budynku Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka za 4,8 mln zł (w tym ponad 3,9 mln zł z RPO).

Dwa projekty zrealizuje Rybnik (modernizacja pawilonu Rafał dawnego szpitala miejskiego na cele kulturalne za 14,1 mln zł, w tym 6,7 mln zł z RPO oraz modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko w Zabytkowej Kopalni Ignacy za 10,6 mln zł, w tym 4,4 mln zł z RPO).

Duże dofinansowania otrzymały ponadto Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie (na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich w cieszyńskim Kościele Jezusowym za 20,9 mln zł, przy wsparciu 17,6 mln zł) oraz Tyska Fundacja Promocji Kultury i Turystyki Browar Obywatelski (na projekt Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej - Stara Warzelnia za 17,4 mln zł przy wsparciu 14,8 mln zł z RPO).

Środki z RPO wspomogą też zamki i pałace woj. śląskiego. Wsparcie otrzymał również m.in. projekt zachowania dziedzictwa kulturowego zabytkowej Sztolni Fryderyk w Tarnowskich Górach (z listy UNESCO).

Część projektów związanych z rewitalizacją cennych obiektów poprzemysłowych regionu dostało już dotacje w konkursach dotyczących rewitalizacji obszarów zdegradowanych prowadzonych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) lub Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) obecnego śląskiego RPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie