REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Słubice z nowym akcentem w przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2018 13:14
Słubice z nowym akcentem w przestrzeni
fot. shutterstock

17 września, w Światowy Dzień Sybiraka i rocznicę napaści ZSRS na Polskę, w Słubicach zostanie odsłonięty pomnik Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę – poinformowała we wtorek rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

REKLAMA

- Będzie to najważniejsza data w kalendarzu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości - podkreślił burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.

Pomnik został ufundowany przez samorząd miasta i gminy. Powstał w pracowni poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego, autora m.in. Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru, który stoi w parku przy ul. Fredry w Poznaniu czy pomnika Chopina w Manchesterze.

Słubicki pomnik wykonany został z granitu i brązu. Mierzy 4 m wysokości. Przedstawia postacie symbolizujące trzy pokolenia słubiczan: repatriantów ze wschodu Polski, którzy osiedlili się w tym mieście po zakończeniu II wojny światowej, ich dzieci i wnuki. Na jego szczycie znajduje się orzeł zrywający się do lotu.

Pomnik stanął przy placu Sybiraków, w miejscu starego, znacznie skromniejszego, który został zburzony.

Pomysłodawcami budowy monumentu byli słubiccy Sybiracy. W 2013 r. powołali komitet organizacyjny, ale nie udało im się wówczas sfinalizować pomysłu.

Sybiracy w 2015 r. powołali Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości w Słubicach, w którym znalazło się 19 przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Pomysł poparł burmistrz i rada miejska w Słubicach. Na budowę pomnika gmina przeznaczyła 220 tys. zł, a ponad 28 tys. zł uzbierał społeczny komitet.

- Jego członkowie kwestowali na rzecz pomnika przy różnych okazjach, co zasługuje na szczególne wyróżnienie. Bardzo im za to dziękuję - powiedział burmistrz Ciszewicz.

17 września br. uroczystości rozpocznie msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po niej na placu Sybiraków nastąpi odsłonięcie pomnika i jego poświęcenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie