REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Słupsk z nowym akcentem w przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2018 14:05
Słupsk z nowym akcentem w przestrzeni
fot. pixabay

Niemiecki rzeźbiarz Rudolf Kaltenbach zdecydował się przekazać miastu Słupsk swoją pracę zatytułowaną „Kosmos i świat”. W środę radni zgodzili się na postawienie jej w mieście jako pomnika nawiązującego do idei Drogi Pokoju Otto Freundlicha, artysty pochodzącego ze Słupska.

REKLAMA

Freundlich był twórcą idei Drogi Pokoju, artystycznego projektu zakładającego posadowienie rzeźb symbolizujących pokój i wolność przecinających Europę z północy na południe i ze wschodu na zachód. Ta idea stała się podstawą twórczości Kaltenbacha.

Pomnik ma stanąć w Parku im. Otta Freundlicha w Słupsku. Radni w środę zgodzili się na jego wzniesienie.

Jak poinformowała podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku dyrektor wydziału kultury UM Magdalena Mijewska, to niemiecka fundacja sfinansuje projekt wart 100 tys. zł, natomiast miasto Słupsk zapłaci 14 tys. zł za transport wraz z ubezpieczeniem, wykonanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na posadowienie pomnika i fundamentu pod rzeźbę.

Zastępca prezydenta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zapewniła, że w umowie dotyczącej przekazania pomnika są zapisy regulujące kwestie praw autorskich. Te przejdą na miasto Słupsk, co w przyszłości, jeśli zaszłaby taka konieczność, pozwoli miastu na przeniesienie pomnika w inne miejsce bez konieczności uzyskania zgody autora rzeźby.

Jak zapewniła dyrektor Mijewska, posadowienie pomnika nie tylko wzmocni kontakty w niemiecką fundacją, z tamtejszym środowiskiem artystów rzeźbiarzy, ale także wzmocni pamięć o pochodzącym ze Słupska Otto Freundlichu. Ten projekt to również promocja dla Słupska.

"Kosmos i świat" to tytuł pracy Kaltenbacha, który jej część zdecydował się przekazać miastu Słupsk, w którym urodził się i mieszkał Otto Freundlich, druga część stanie w Berlinie. Kaltenbach realizuje swoje prace w ramach projektu "Kamienie bez granic", który ściśle nawiązuje do idei Drogi Pokoju. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie