REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Słynną gliwicką rzeźbę czeka renowacja

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2018 09:07
fot. shutterstock

Rzeźba czuwającego lwa z 1824 r. autorstwa Theodora Kalidego stojąca przy ul. Dolnych Wałów w Gliwicach na kilka miesięcy opuści swój cokół. Zostanie przetransportowana do Tarnowskich Gór, gdzie przejdzie renowację.

REKLAMA

Jak podał we wtorek Urząd Miasta w Gliwicach, na figurze pojawiły się ogniska korozyjne, dlatego konieczny jest jej demontaż i naprawa. Jej miejsce tymczasowo zajmie tabliczka informacyjna. Rzeźba powinna powrócić na swoje miejsce do połowy listopada.

Theodor Erdmann Kalide to jeden z najwybitniejszych górnośląskich rzeźbiarzy. Był związany był z Królewską Odlewnią Żelaza w Gliwicach, to tam pierwotnie stała rzeźba czuwającego lwa.

Kalide urodził się w 1801 roku w Chorzowie, wówczas Koenigshutte. W 1819 r. wyjechał do Berlina, gdzie najpierw studiował na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie prowadził swoją działalność artystyczną. Z modeli, które tworzył, odlewano rzeźby stojące do dziś w wielu miastach Polski i Europy. Gliwice, oprócz lwa czuwającego przy ul. Dolnych Wałów i lwa śpiącego na skwerze Valenciennes, zawdzięczają mu również figurę chłopca z łabędziem, stojącego na skwerze Dessau.

Kalide był także autorem pomników, między innymi Fryderyka Wielkiego dla Wrocławia i Fryderyka Schillera dla Berlina. Zmarł w 1863 roku w Gliwicach, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Cmentarzu Hutniczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie