×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Śmiałe plany kandydata na prezydenta Białegostoku w kwestii zagospodarowania miasta

  • Autor: PAP
  • 04 wrz 2018 14:43
  • Aktualizacja: 04 wrz 2018 14:41
Śmiałe plany kandydata na prezydenta Białegostoku w kwestii zagospodarowania miasta
fot. pixabay

Uchwalenie w krótkim czasie planów zagospodarowania przestrzennego dla całego Białegostoku, stworzenie nowej przestrzeni rekreacyjnej w centrum, rozwiązania komunikacyjne dla niektórych ulic - zapowiada Tadeusz Arłukowicz, kandydat na prezydenta miasta komitetu "Białystok na TAK".

REKLAMA

Tadeusz Arłukowicz to b. senator Platformy Obywatelskiej i b. zastępca prezydenta Białegostoku, który w jesiennych wyborach samorządowych startuje z własnego komitetu wyborczego wyborców "Białystok na TAK", z poparciem Kukiz'15. Komitet ma też wystawić kandydatów do Rady Miasta Białystok.

We wtorek na konferencji prasowej kandydat zaprezentował swoje propozycje pod wspólnym hasłem "Przestrzeń". Zdaniem Arłukowicza, Białystok w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, ale "często wbrew trendom europejskim i światowym". Dlatego jego priorytetem ma być uporządkowanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a następnie - w ciągu roku od uchwalenia studium - objęcie planami całego miasta. Arłukowicz zapowiada audyt architektoniczno-urbanistyczny Białegostoku, dokonany z udziałem mieszkańców.

Kandydat na prezydenta mówił też o rozwiązaniach komunikacyjnych dla zabytkowej ulicy Kilińskiego, które miałyby pogodzić zwolenników utworzenia tam deptaka oraz tych, którzy chcieliby utrzymania tam ruchu samochodów. Arłukowicz uważa też, że między ulicami Suraską i Liniarskiego, gdzie miasto od wielu lat planowało budowę parkingu wielopoziomowego, który miałby rozwiązać problemy z parkowaniem w centrum, powinien powstać teren rekreacyjny i tzw. galeria miejska. Chce również pełnej ochrony zabytkowej, drewnianej dzielnicy Bojary.

Swoją konferencję prasową zorganizował też we wtorek inny kandydat - Marcin Sawicki z komitetu "Kocham Białystok", który zaproponował wprowadzenie ruchu motocyklistów na buspasy dla autobusów. Jak argumentował, w ruchu miejskim wpłynęłoby to m.in. na większe bezpieczeństwo osób jeżdżących motocyklami. Według podawanych przez niego danych, takich osób jest w Białymstoku ok. 6 tys. Kandydat chce również zwolnienia motocyklistów z opłat w strefie płatnego parkowania w mieście. Sawicki zaapelował do Rady Miasta Białystok, by jeszcze w tej kadencji uchwaliła zmiany w przepisach wprowadzające takie udogodnienia.

Obok niego i Arłukowicza, start w wyborach na prezydenta Białegostoku deklarują także: urzędujący prezydent Tadeusz Truskolaski (kandydat z poparciem Koalicji Obywatelskiej), podlaski poseł PiS Jacek Żalek (kandydat Zjednoczonej Prawicy), radny miejski Wojciech Koronkiewicz (kandydat SLD) oraz Katarzyna Sztop-Rutkowska, liderka ruchu "Inicjatywa dla Białegostoku".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie