SOM LLP zaprojektowali luksusowy wieżowiec - to hotel InterContinentalPropertydesign.pl - 30-09-2015 12:06


Nowoczesny wieżowiec, projektu SOM LLP, powstaje w Chinach. Dolne partie budynku to powierzchnie biurowe, a 20 najwyższych pięter zajmuje hotel HUALUXE Hotels and Resorts marki InterContinental.

Wieżowiec o nazwie Jiangxi Greenland Zifeng Tower ma 268 m i 56 pięter. Zaprojektowany przez Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM) budynek znajduje się w dzielnicy Gaoxin Nanchang w Chinach.

Bryła jest elegancka i prosta. Fasada wygląda jakby składała się z trójkątnych szklanych okien - jest to tak naprawdę system aluminiowych perforowanych paneli, które układają się w charakterystyczny wzór poskładanych trójkątów. Panele chronią budynek przed promieniami słonecznymi i zbyt dużym nagrzewaniem wewnątrz. Dodatkowo są wyposażone w diody LED, które w nocy wzmagają efekt fasady złożonej z trójkątów i oświetlają okolicę. Wieża jest też dzięki temu widoczna z daleka.

Charakterystyczną cechą projektu jest wklęsłe "gigantyczne okno" zajmujące najwyższą część budynku, stanowiącą mniej więcej jedną trzecią ściany. To właśnie na tej wysokości zlokalizowany będzie hotel. Architekci celowo zaprojektowali górną część fasady w ten sposób, po to, aby wyróżnić funkcję hotelową na tej wysokości budynku. Poniżej, 36 pięter, zajmować będą powierzchnie biurowe. Wieżowiec ma 209 tys. mkw. powierzchni użytkowej i certyfikat ekologiczny LEED Silver.

Współpracownicy projektu:
- Kaplan Gehring McCarroll - oświetlenie architektoniczne, konsultacje projektowe
- Rolf Jensen & Associates, Inc. - konsultacje: inżynieria ochrony ppoż.
- Grupa SWA - Landscape Design Consultant
- Edgett Williams Consulting Group, Inc. - transport pionowy na budowie
- Lerch Bates Inc. - fasady
- Shen Milsom & Wilke LLC - akustyka
- Rowan Williams Davies & Irwin Inc. - inżynieria wiatrowa
- Shanghai Mitsubishi Elevator - windy