REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sopot Centrum docenione prestiżową Grand Prix

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 paź 2017 08:48
Sopot Centrum docenione prestiżową Grand Prix
fot. MM foto

XII edycja prestiżowego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce została rozstrzygnięta. Nagrodę Grand Prix otrzymał projekt „Zagospodarowanie terenów dworca PKP S.A. w Sopocie oraz sąsiadujących z nim terenów”. Konkurs organizowany jest przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich, we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Nagrodę podczas I Kongresu Polityki Miejskiej XV Kongresu Miast Polskich odebrali: wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski oraz zespół architektów, autorów zwycięskiej koncepcji pod kierownictwem Marcina Kaniewskiego.

REKLAMA

Pierwsza, ogólnopolska edycja tego konkursu odbyła się w 2007 roku z inicjatywy Prezesa Tadeusza Markowskiego, a jej podstawowym celem jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprze propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Najważniejsza jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Podstawowe kryteria oceny zgłaszanych przestrzeni odnosiły się do kreowania ładu przestrzennego oraz podnoszenia atrakcyjności danego miejsca.

Organizatorzy skupiali się na rozwiązaniach poprawiających jakość życia mieszkańców w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem, czy innymi formami oddziaływania na percepcję krajobrazu. Ponadto uwagę zwracano na finansowanie inwestycji i racjonalne wykorzystanie funduszy europejskich, samorządowych i prywatnych. Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno–architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej.

Obiekt Sopot Centrum spełnił wszystkie kryteria, ponieważ wprowadza nowe możliwości, których brak w istotnym stopniu ograniczał rozwój miasta. - Nagrodę przyznano za stworzenie przestrzeni publicznej o wysokich walorach w oparciu o bardzo rzadko wykorzystywany model partnerstwa publiczno-prywatnego. W wyniku realizacji inwestycji rozbudowano także infrastrukturę drogową, przebudowano kolejową, stworzono wielofunkcyjną zabudowę usługową adresowaną w dużej części do firm lokalnych – czytamy w uzasadnieniu przyznania Grand Prix konkursu. 

Dobra lokalizacja, podziemny parking, plac rekreacyjny, zieleń oraz różnorodność oferty, to wyjątkowe połączenie, które stworzyło naturalne centrum miasta, potrzebne w strategicznej części Trójmiasta jaką jest miasto Sopot. W nowopowstałym kompleksie znajdują się: powierzchnie biurowe, kompleks galerii handlowo-usługowych, hotel oraz nowy lokal dworca. Zabudowę tworzy nowoczesna promenada, z kawiarniami, restauracjami i  zieleńcami, elementami wodnymi, miejscami do odpoczynku.

Sopot Centrum jest przyjazne dla niepełnosprawnych. Rozwiązania, które zostały wdrożone - windy, schody ruchome, pochylnie czy specjalne oznakowanie tras dla osób niedowidzących, były konsultowane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych na etapie projektowym i wykonawczym.

Projekt „Zagospodarowanie terenów dworca PKP w Sopocie oraz sąsiadujących z nim terenów”  został doceniony przez Jury, w składzie którego, poza władzami Towarzystwa, zasiadali przedstawiciele instytucji rządowych, organizacji samorządowych i pozarządowych. - Tak prestiżowa nagroda jest doskonałym potwierdzeniem, że przemiana tak ważnej części miasta, której podjęła się Bałtycka Grupa Inwestycyjna odbyła się z dużą korzyścią dla przestrzeni publicznej Sopotu. Mieszkańcy zyskali nowy deptak, sklepy i usługi, których wcześniej w Sopocie brakowało. Sopot Centrum to dla dużej części gości w Sopocie wrota miasta. Całość zrealizowana została w odważnej, ale też wyjątkowej i, jak widzimy bardzo atrakcyjnej architekturze. I nie chodzi tu wyłącznie o budynki, ale również części wspólne, które czekają na mieszkańców i turystów cały rok – mówi Krzysztof Król, rzecznik prasowy obiektu Sopot Centrum.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie