×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sosnowiec chce w kopalniane mury tchnąć nowe życie. Ten projekt jest kluczowy dla Śląska

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2023 10:18
Sosnowiec chce w kopalniane mury tchnąć nowe życie. Ten projekt jest kluczowy dla Śląska
Prezydent Sosnowca zaznaczył, że projekt opiera się na gruntownej rekultywacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz, fot. Unsplash

Projekt samorządu Sosnowca, zakładający rekultywację i zagospodarowanie terenu i budynków po b. kopalni Kazimierz-Juliusz, znalazł się na liście projektów kluczowych woj. śląskiego – przekazał prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

REKLAMA

  • Zgodnie z wykazem uchwał zarządu woj. śląskiego projekt "Kazimierz OdNowa" znalazł się na liście przedsięwzięć priorytetowych planowanych do uwzględnienia dla Śląska.
  • Jak wskazano w zestawieniu, przy wartości projektu 18 mln euro, miasto chce ubiegać się o 15,3 mln euro dotacji.
  •  Arkadiusz Chęciński: "Chcemy całkowicie odmienić teren po kopalni. Dzięki temu zmieni się Kazimierz, a zmiany odczuje cały Sosnowiec"

"Mamy ogromną szansę na wielkie zmiany w Kazimierzu. Nasz projekt +Kazimierz OdNowa+ znalazł się na liście projektów kluczowych woj. śląskiego" - napisał na swoim facebookowym profilu Chęciński. Jak wyjaśnił, oznacza to, że miasto może otrzymać 15 mln euro na jego realizację w procedurze pozakonkursowej.

Prezydent Sosnowca zaznaczył, że projekt opiera się na gruntownej rekultywacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz.

"Chcemy im przypisać nowe funkcje: społeczną, biznesowo-naukową oraz historyczną. W jej skład wchodziłyby: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, utworzenie Sosnowieckiego Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, utworzenie przedszkola, żłobka, przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi (typu bistro, kawiarnia), a także po prostu zagospodarowanie otoczenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy" - wskazał Chęciński.

"Chcemy całkowicie odmienić teren po kopalni. Dzięki temu zmieni się Kazimierz, a zmiany odczuje cały Sosnowiec. Nie chcemy, aby w tym miejscu powstał +skansen+, który sosnowiczanie odwiedzą raz w życiu, a potem o nim zapomną. Chcemy w kopalniane mury tchnąć codzienne życie. Historia tego miejsca, górnicze tradycje, powinny stać się tłem dla zupełnie nowych wydarzeń i aktywności" - dodał.

Blisko 3 ha gruntów po kopalni Kazimierz-Juliusz Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała samorządowi Sosnowca w listopadzie 2020 r. To ponad 28,5 tys. m kw. gruntu w dzielnicy Kazimierz Górniczy z prawem własności budynków, budowli, maszyn i urządzeń.

SRK przekazała wówczas gminie Sosnowiec na zasadzie darowizny prawo użytkowania wieczystego działek w okolicy ul. Ogrodowej w Kazimierzu Górniczym - wraz ze znajdującymi się na nich budynkami, w tym bhp - czyli dawnej dyrekcji kopalni Kazimierz-Juliusz, nadszybia i maszyny wyciągowej szybu Kazimierz-I, wieżę wyciągową oraz inne znajdujące się tam obiekty.

Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły w 2014 r. liczne protesty górników; podziemny protest w obronie zakładu odbił się echem w całym kraju.

W kolejnych latach samorząd powołał zespół roboczy i uruchomił program rewitalizacji dzielnicy. Wśród wypracowanych rozwiązań znalazły się m.in.: budowa ogrodu jordanowskiego, termomodernizacja budynku szkolnego i budowa boiska przy tamtejszym zespole szkół, a także remonty ulic. Aby zachować pamięć o historii Kazimierza Górniczego, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni zaproponowano wówczas miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

Dzielnicę Kazimierz włączono do Sosnowca w 1975 r., kiedy po ośmiu latach bycia miastem, utraciła ona prawa miejskie. Nadal wielu jej starszych mieszkańców zachowuje silne poczucie odrębności lokalnej historii Kazimierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie