×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sosnowiec otwiera przebudowany basen. ŻeromPark kosztował ponad 30 mln zł

  • Autor: PAP
  • 05 sie 2022 10:20
Sosnowiec otwiera przebudowany basen. ŻeromPark kosztował ponad 30 mln zł
Sosnowiec otwiera przebudowany basen, fot. shutterstock

Na sobotę planowane jest otwarcie przebudowanego najpopularniejszego basenu w Sosnowcu – zapowiedział prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Jak zaznaczył, obiekt przy ul. Żeromskiego, popularnie nazywany Żeromem nie jest już tylko basenem - lecz Centrum Aktywności Rodzinnej pod nazwą ŻeromPark.

REKLAMA

  •  W sobotę planowane jest otwarcie przebudowanego miejskiego basenu w Sosnowcu.
  • Obiekt przy ul. Żeromskiego, popularnie nazywany Żeromem nie jest już tylko basenem - lecz Centrum Aktywności Rodzinnej pod nazwą ŻeromPark.
  • Wartość prac budowlanych wyniosła 31,5 mln zł.

Wybudowany w połowie lat 60. XX w. obiekt przeszedł pierwszą, częściową modernizację w 2010 r. Rozbudowano wówczas i zmodernizowano halę basenową, przebudowano istniejącą nieckę i dobudowano nowe oraz wymieniono dach. Od tego czasu pływalnia cieszyła się niesłabnącą popularnością - średnio miesięcznie korzystało z niej 16 tys. osób.

Stan pozostałej części obiektu nie odpowiadał już jednak standardom i oczekiwaniom. Rosły problemy z utrzymaniem obiektu w sprawności technicznej. Parę lat temu miasto zleciło więc opracowanie projektu dla niezmodernizowanej dotychczas części obiektu.

Zgodnie z nim powiększono teraz powierzchnię użytkową obiektu z ponad 3,5 tys. do ponad 4,3 tys. m kw. Gruntownie przebudowano hol główny, szatnię dla użytkowników, główną nieckę basenową; zbudowano nowy brodzik o wymiarach 12,5 x 6 m w miejscu dotychczasowego z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowano zespoły szatniowe dla użytkowników brodzika.

Najwięcej zmian jest na pierwszym piętrze. W miejscu tarasu ulokowano siłownię, która wcześniej znajdowała się w podpiwniczeniu. Znalazły się tam również sale fitness, sala TRX z szatniami oraz kompleks ośrodka gimnastyki korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych. W podpiwniczeniu ulokowano saunarium z trzema saunami: dwiema suchymi i jedną parową, w tym jedną dla 40 osób.

Obiekt ma nową elewację - nawiązującą do tej, która została już częściowo wykonana podczas poprzedniego etapu modernizacji.

"Od 6 sierpnia ŻeromPark, bo taką nazwę będzie nosił dawny basen przy Żeromskiego, będzie otwarty dla mieszkańców, Obiekt przestaje już w zasadzie pełnić rolę basenu. Od otwarcia będzie to Centrum Aktywności Rodzinnej ŻeromPark. Nazwę w zasadzie wybraliście Wy, nazywając od lat basen po prostu Żeromem" - napisał w czwartek na swoim facebookowym profilu prezydent Sosnowca.

"Obiekt, na który czekają tysiące Sosnowiczan, otwieramy z przysłowiową pompą. Już w sobotę zapraszamy na parking przed obiektem. Już o godz. 14 ruszamy z animacjami dla dzieci, a o godz. 15. odbędzie się bitwa na balony oraz konkursy z nagrodami. Na miejscu będzie też DJ, a także saturator z Sosnowieckich Wodociągów. Dla naszych gości znajdzie się też coś pysznego do zjedzenia. Pierwsi użytkownicy do ŻeromParku wejdą o godz. 15" - zapowiedział Chęciński.

Wartość prac budowlanych wyniosła 31,5 mln zł. Przebudową pływalni zainteresowane były trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyły firmy Częstobud Częstochowa i Budopol Jaskrów i z tym konsorcjum wiosną 2020 r. podpisano umowę, z pierwotnym terminem realizacji do końca ub. roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie