REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sosnowiec przebuduje plac przed dworcem według projektu Amaya Architekci

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2018 10:41
fot. AMAYA ARCHITEKCI/materiały prasowe UM Sosnowiec

Do końca br. samorząd Sosnowca chce przygotować inwestycję związaną z przebudową przestrzeni przed głównym dworcem kolejowym. Projekt utworzenia tam miejskiego placu jest gotowy; przed realizacją trzeba dopełnić formalności związanych z planem zagospodarowania.

REKLAMA

Podczas czwartkowego spotkania prasowego w Sosnowcu prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński poinformował o zakończeniu prac nad projektowaniem przebudowy przestrzeni między dworcem, a ul. 3 Maja. Obecnie znajdują się tam przede wszystkim parkingi.

Prace projektowe trwały od stycznia br. Umowa z katowicką pracownią Amaya Architekci była następstwem wygranego przez nią w ub. roku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy tej części śródmieścia.

Cały teren przed sosnowieckim dworcem kolejowym jest przecięty ważną miejską arterią, ul. 3 Maja. Miasto - przy wsparciu środków unijnych - remontuje tę ulicę na odcinku ponad 4 km. Równolegle skorzystało z pomocy katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, aby w drodze konkursu spróbować zdobyć pomysł na nowy kształt reprezentacyjnej przestrzeni.

Zwycięska praca zakładała m.in. wygospodarowanie po zachodniej stronie ul. 3 Maja, przed dworcem kolejowym, nowego placu, roboczo nazwanego Placem Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek.

Amaya Architekci proponowali też częściowe przykrycie obniżonej części Placu Stulecia (nazywanego popularnie Patelnią), po wschodniej stronie ul. 3 Maja, w którym mieści się pasaż handlowy i skąd prowadzi obszerne przejście podziemne do dworca i na drugą stronę linii kolejowej. Przykrycie Patelni miało pozwolić m.in. wygospodarować na poziomie gruntu nowy plac, mogący służyć np. jako miejsce pod stragany, scenę czy lodowisko.

Ze względu m.in. na koszty realizacji zakres umowy z pracownią objął jedynie strefę bliższą dworcowi - mieszczącą pomiędzy dawnym domem handlowym "Sezam" z jednej strony i kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony, do osi ulicy 3 Maja.

Zgodnie z opisem jednego z autorów projektu, na placu znajdą się wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem, fontanna, pagórkowaty trawnik pod drzewami, drewniane siedziska, ozdobne krzewy oraz drzewa. W pawilonie znajdą się trzy lokale gastronomiczne o powierzchni po ok. 100 m kw. oraz toaleta.

Przestrzeń placu ma pozwalać na organizację wydarzeń takich jak jarmarki, pikniki czy koncerty. Przed głównym wejściem do budynku dworca przewidziano interaktywną podświetlaną mapę Sosnowca. Na trawiastych zadaszeniach nowych zejść do pasażu podziemnego umieszczone mają zostać drewniane siedziska. Nowe meble miejskie, małą architekturę, zaprojektowano tak, aby była spójna z wyposażeniem odnowionej reprezentacyjnej ul. Modrzejowskiej.

Plac zostanie na nowo oświetlony, objęty monitoringiem oraz strefą bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Jego nawierzchnia ma być wykonana z płyt kamiennych w różnych odcieniach, ułożonych w pasy. Po prawej stronie placu, patrząc w kierunku dworca, znajdą się nowa wiata przystanku autobusowego, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu typu kiss and ride oraz stacja roweru miejskiego.

Pytany w czwartek o niewielką ilość zieleni na zaprojektowanym placu Chęciński mówił, że wynika to z potrzeby stworzenia miejsca organizacji różnych wydarzeń (w których będzie mogło brać udział do ok. 2,5 tys. osób), na co w mieście dzisiaj nie ma dogodnego miejsca. Wskazał też, że zieleń częściowo odgrodzi plac od domu handlowego "Sezam"; chłód w gorące dni mają zapewniać drzewka wewnątrz siedzisk w części placu oraz niewielka fontanna.

"Pracujemy teraz nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że pod koniec roku będą już możliwości związane nie z dokumentacją tego projektu, lecz z warunkami, które należy spełnić na tym terenie; będziemy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji. Jej koszt to ok. 10 mln zł" - podał Chęciński.

Przebudowa placu przed dworcem będzie wiązała się z likwidacją znajdującego się tam dziś parkingu. Niezależnie powstać ma jednak jednopoziomowy parking kilkaset metrów dalej, za dawnym domem handlowym "Sezam".

Miasto na razie nie zamierza przebudowywać "Patelni" ani przenosić z niej pomnika Jana Kiepury. Na nowym placu zamierza natomiast postawić nowy pomnik mający upamiętniać walki niepodległościowe w Sosnowcu, prawdopodobnie poświęcony powstaniu styczniowemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie