REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sosnowiec stara się o zmianę unijnego projektu ws. parków

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2017 09:26
fot. pixabay.com

Samorząd Sosnowca, który przy wsparciu unijnym przygotowuje przebudowę kompleksu parkowego przy granicy z Katowicami, stara się o zmianę jednego ze związanych z tym projektów. Efektem ma być zadbanie o znacznie większą powierzchnię terenów zielonych miasta.

REKLAMA

Pierwotnie przedsięwzięcie miasta pod nazwą "Zagłębiowski Park Linearny" obejmowało planowaną rozbudowę sosnowieckiego Egzotarium z 1956 r. i modernizację przylegającego doń Parku Kruczkowskiego. Na początku 2016 r. tamtejszy samorząd pokazał koncepcję ich przebudowy, natomiast w czerwcu br. podpisał umowę z projektantem rozbudowy egzotarium.

Miasto zgłosiło ten pomysł do tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gdy pojawiła się możliwość, wydzieliło jednak z tego projektu część dotyczącą Parku Kruczkowskiego, w którym ma powstać Sosnowiecki Park Bioróżnorodności i zgłosiło ją - jak osobny projekt - do części Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko związanej z poprawą jakości środowiska miejskiego.

We wrześniu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził 3,9 mln zł dofinansowania z tego źródła dla Sosnowca i - jak poinformował we wtorek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński - w pierwszych dniach grudnia zostanie podpisana formalna umowa w tej sprawie.

Ponieważ Park Kruczkowskiego nie będzie modernizowany przy wsparciu RPO, miasto postanowiło zmodyfikować ten projekt, obejmując nim - poza egzotarium - tzw. rewitalizację biologiczną pobliskiego Parku Tysiąclecia. Park ten znajduje się w pobliżu egzotarium, w dzielnicy Milowice, po drugiej stronie wiodącej do Katowic ekspresowej trasy S69.

W najbliższym czasie urzędnicy sosnowieckiego magistratu zamierzają wnioskować do urzędu marszałkowskiego o zmodyfikowanie projektu "Zagłębiowski Park Linearny". Zmiana ta ma polegać na "zamianie terenów zielonych" ujętych w projekcie. W ramach tej samej kwoty dofinansowania (ok. 15,3 mln zł) projekt objąłby większy niż pierwotnie planowany obszar - 43 ha (Park Tysiąclecia) zamiast niespełna 7 ha (Park Kruczkowskiego).

Dzięki tej zamianie miasto przewiduje w Parku Tysiąclecia: wykarczowanie gatunków inwazyjnych, nasadzenia gatunków rodzimych, prześwietlenie roślinności wzdłuż szlaków, wytyczenie ścieżek edukacyjnych, zamontowanie oświetlenia przy głównych alejach czy instalację większej liczby ławek i koszy na śmieci. Jeśli badania geologiczne potwierdzą zasadność koncepcji, pogłębiony zostałby parkowy staw, a nad terenami podmokłymi powstałyby pomosty.

Zmiana projektu nie zmieniłaby terminu zakończenia parkowej części inwestycji (w IV kw. 2019 r.), nie wpłynęłaby też negatywnie na tzw. wskaźniki projektu. Bez zmian pozostałaby jego część związana z rozbudową egzotarium (którego powierzchnia i wysokość mają być zwiększone dwukrotnie) i utworzeniem na jego gruncie Centrum Edukacji Ekologicznej. Projektowanie tego obiektu ma zakończyć się w listopadzie 2018 r. Miasto chciałoby rozpocząć przetarg na wykonawcę w IV kw. 2018 r., a zrealizować przebudowę od II kw. 2019 r. - w ciągu dwóch lat.

Z kolei dzięki środkom POIiŚ Park Kruczkowskiego ma stać się kosztem 8,7 mln zł Sosnowieckim Parkiem Bioróżnorodności. Na powierzchni ok. 6,7 ha ma przeprowadzone mają zostać: konserwacja istniejącego drzewostanu, nowe nasadzenia i budowa oczek wodnych, a także m.in. przestrzenie dydaktyczne czy place z wyniesionymi drewnianymi pomostami. Przetarg na tę inwestycję (w formule "projektuj i buduj") ma rozpocząć się do końca tego roku. Miasto zakłada, że prace uda się zakończyć w IV kw. 2019 r

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie