Sosnowiec z trzema nowymi tężniami solankowymiPAP - 19-04-2021 09:30


Z dwóch tężni solankowych mogą już korzystać mieszkańcy Sosnowca; kolejna ma powstać w najbliższych miesiącach. Wszystkie zostały głosami mieszkańców wybrane do realizacji ze środków lokalnego budżetu obywatelskiego.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, to pierwsze tężnie solankowe w tym mieście.

Pierwsze dwie z nich - obok stawu w środku Parku im. Jacka Kuronia w dzielnicy Kazimierz Górniczym oraz w centralnej części Parku Kępa w dzielnicy Zagórzu - były już gotowe niemal dwa tygodnie temu. Ostatnich kilka dni zajęło testowanie instalacji oraz uzupełnianie ich o solankę.

Tężnie te powstały w projektach złożonych przez mieszkańców i przegłosowanych przez nich w budżecie obywatelskim. Pierwsza z nich kosztowała 970 tys. zł; druga 460 tys. zł. W najbliższych miesiącach w mieście powstanie jeszcze jedna tężnia, w Parku Sieleckim, w centralnej części miasta. Także ona zostanie sfinansowana w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Będą to już kolejne tężnie w regionie, powstające z woli mieszkańców dzięki budżetom obywatelskim. W Katowicach w tym roku zaplanowano budowę tężni na Osiedlu Tysiąclecia, między rondami Sybiraków i Stryji - ta warta ok. 2,5 mln zł inwestycja w ub. roku zyskała prawie 15 tys. głosów katowiczan; najwięcej spośród projektów ogólnomiejskich.

Podobną liczbę głosów uzyskał w katowickim budżecie obywatelskim 2016 r. projekt zakończonej pod koniec 2018 r. budowy tężni w parku Zadole w dzielnicy Ligota - za ok. 2 mln zł.

Jedna z tężni powstałych w woj. śląskim z budżetu obywatelskiego stanęła w 2018 r. w dzielnicy Rybnika - Paruszowcu. W tym samym roku rozpoczęła się budowa tężni na Promenadzie im. Niemena w częstochowskiej dzielnicy Północ.

Od 2014 r. funkcjonuje tężnia w Radlinie, mieście między Wodzisławiem Śląskim i Rybnikiem, znanym m.in. z dużej koksowni. Był to pierwszy taki obiekt w przemysłowej części Górnego Śląska. Inne tężnie powstały w ostatnich latach środkami lokalnych samorządów m.in. na przylegającym do rynku w Chorzowie Placu Hutników oraz w gliwickim lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej.

Najstarsze i najsłynniejsze tężnie w Polsce powstały w XIX w. w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Kilka kolejnych zbudowano w poprzednim stuleciu, jednak najwięcej takich obiektów powstało w ostatnich kilku-kilkunastu latach, przede wszystkim w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym, jak Rabka-Zdrój czy Głuchołazy.

W ocenie specjalistów, przebywanie w tężniach może być pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Tężnie nasycają bowiem powietrze solankowym aerozolem.

Wytwarzany w pobliżu działającej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacnia system odpornościowy. Wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii czy w przypadku ogólnego wyczerpania. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od tężni, przez ok. pół godziny.