×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sosnowiec zyskał ogród botaniczny

  • Autor: PAP
  • 06 cze 2023 13:58
Sosnowiec zyskał ogród botaniczny
Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”, fot. shutterstock

Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności” – podały władze miasta. Ogród stanie się przedłużeniem pobliskiego Egzotarium, którego urządzanie dobiega końca.

REKLAMA

Park bioróżnorodności w Parku Fusińskiego przy ul. Kresowej, gdzie powstaje też nowe Egzotarium, stał się ogrodem botanicznym na podstawie zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Na początku 2019 r. miasto podpisało z czeską firmą 4AS umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac w dotychczasowym Parku Fusińskiego. Posadzono tam 7 tys. krzewów, ok. 250 drzew i tysiące innych roślin, wykonano nowe alejki, oczka wodne, budki dla ptaków. Park zrewitalizowano z podziałem na sekcje i zachowaniem osi widokowo-spacerowej deptaka. Usunięto betonowe nawierzchnie.

- Na Dzień Matki 2021 r. otworzyliśmy zupełnie nowe miejsce. Na początku nie każdy rozumiał ideę przemiany parku. To była rewitalizacja niemal 7 hektarów i nadania mu charakteru zbliżonego do Egzotarium. Tutaj miała królować przede wszystkim flora - wyjaśnił, cytowany przez Rafała Łysego, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wraz z nasadzeniami w parku samoistnie pojawiły się dzikie zwierzęta i owady. - Park jest naturalnym dopełnieniem Egzotarium. Dzikie rośliny i zwierzęta wymagają specjalnych warunków. Mineralne alejki sprzyjają odwadnianiu w naturalny sposób. Wiele roślin musi być też pielęgnowanych w odpowiedni sposób, stąd też ogrodzenie obiektu - wskazał Chęciński.

Po pierwszym okresie funkcjonowania zrewitalizowanego parku zajmujący się nim Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na jego przekształcenie. Dzięki niej Sosnowiec zyskał jednolity kompleks botaniczny, tworzony przez nowe Egzotarium i ogród botaniczny.

Pierwotnie przygotowane pod kątem środków europejskich przedsięwzięcie miasta pod nazwą "Zagłębiowski Park Linearny" obejmowało w Sosnowcu rozbudowę Egzotarium i modernizację przylegającego doń Parku Fusińskiego (przed dekomunizacją - Parku Kruczkowskiego). Umowę z projektantem rozbudowy starego egzotarium podpisano w czerwcu 2017 r.

Miasto zgłosiło przedsięwzięcie do tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) - części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Gdy pojawiła się możliwość, wydzieliło jednak z tego projektu część dotyczącą Parku Fusińskiego, pod kątem "Parku Bioróżnorodności", i zgłosiło ją - jako osobny projekt - do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W listopadzie 2017 r. samorząd podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę w sprawie 3,9 mln zł dofinansowania z POIiŚ do Parku Bioróżnorodności. Wykonawcą prac za blisko 7 mln zł brutto została spółka 4AS z czeskich Albrechtic.

W lipcu 2020 r. zamówiono budowę nowego Ezgotarium. Ponieważ Park Fusińskiego nie był modernizowany przy wsparciu RPO, miasto zmodyfikowało projekt przygotowany pod kątem środków regionalnych, obejmując nim - poza dobiegającą końca inwestycję w Egzotarium - zakończoną już tzw. rewitalizację biologiczną pobliskiego Parku Tysiąclecia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie