×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sosnowieckie Stawiki najlepszą przestrzenią według internautów

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2018 14:20
Sosnowieckie Stawiki najlepszą przestrzenią według internautów
fot. pixabay

Odnowiony kompleks Stawiki w Sosnowcu uznali internauci za najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego w trwającym przez cały lipiec dorocznym plebiscycie – podał w środę urząd marszałkowski. W tym roku mogli głosować na 25 propozycji z 18 gmin.

REKLAMA

Internetowe głosowanie to część corocznego otwartego konkursu z kilkunastoletnią tradycją, wyróżniającego przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe w woj. śląskim w poprzednim roku. W tym roku głosowanie odbywało się miesiąc wcześniej niż dotąd - zamiast w sierpniu trwało przez cały lipiec.

Według środowej informacji urzędu marszałkowskiego za najlepszą realizację internauci uznali rewitalizację kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu (projekt: Ryszard Tojka, spółka PW ETA). Ta propozycja plebiscytowa dostała 1050 głosów przyznających jej łącznie 2962 punkty (internauci mogli głosować, przyznając trzem różnym inwestycjom trzy, dwa i jeden punkt).

Kompleks Stawiki mieści się nad niewielkim zbiornikiem wodnym o tej nazwie w Sosnowcu, tuż przy granicy z Katowicami (po śląskiej stronie rzeki Brynica).

Jego ubiegłoroczna rewitalizacja objęła m.in. budowę nowej drogi rowerowej - dwukilometrowej pętli i kilkusetmetrowego odcinka w kierunku kompleksu piłkarskiego (klubu Zagłębie Sosnowiec). Wymieniono tam także nawierzchnie chodników, zamontowano ławki i stojaki, przygotowano miejsce pod stację roweru miejskiego. Powstała 200-metrowa bieżnia z poliuretanu, rozbudowano plenerową siłownię. Wokół zbudowano nowe miejsca parkingowe i uporządkowano zieleń. Obok kompleksu znajduje się 700-metrowa ścieżka edukacyjna.

Miejską inwestycję dopełnia prywatne przedsięwzięcie - Wake Zone Stawiki, czyli jedyny w regionie kompleks wyciągów do nart wodnych i wakeboardu. Obejmuje on również strefę rekreacji z urządzeniami, sklepem, gastronomią, placem zabaw i niewielką plażą.

Kolejne miejsca w internetowym plebiscycie woj. śląskiego zajęły: "Bawialnia Będzin", zrealizowana przez będziński ośrodek sportu i rekreacji (918 głosów, 2407 punktów) oraz hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach "Arena Gliwice" (825 głosów i 2176 punktów).

Lipcowe głosowanie wyłoniło inwestycję najpopularniejszą wśród internautów. To jednak tylko część konkursu. Teraz obradować będzie jury, które przyznaje nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego.

Do 19. edycji konkursu 17 zgłoszeń złożyły gminy, pozostałych dziewięć spłynęło od projektantów i inwestorów (jedno zgłoszenie zostało wycofane). Większość zgłoszonych inwestycji ma charakter rekreacyjno-sportowy z elementami edukacyjnymi - mają sprzyjać wypoczynkowi, aktywności rodzinnej i integracji społecznej. To zarówno przebudowane, zmodernizowane obiekty i przestrzenie, którym nadano nowe funkcje, jak i zupełnie nowe przedsięwzięcia.

Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a następnie wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania im nagród i wyróżnień przez zarząd woj. śląskiego. W skład jury wchodzą: marszałek lub członek zarządu woj. śląskiego i członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

W konkursie oceniane są inwestycje zrealizowane w woj. śląskim w poprzednim roku. Mogą to być przestrzenie publiczne lub obiekty użyteczności publicznej (także zrewitalizowane), np. rynki, place, ulice, tereny zielone, sportowe, rekreacyjne, obiekty zabytkowe lub poprzemysłowe.

Propozycje mogą zgłaszać m.in. projektanci, inwestorzy, prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie oraz stowarzyszenia.

Do ubiegłorocznej, 18. edycji konkursu, nadesłano propozycje 27 inwestycji z 17 gmin. Nagrodę marszałka w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymał zespół szkolno-przedszkolny w Jaroszowicach (Susuł & Strama Architekci). Nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna przyznano przebudowie dworca autobusowego w Piekarach Śląskich (GRID architekci).

Natomiast w ubiegłorocznym internetowym plebiscycie roku zwyciężył obiekt gastronomiczny Promenada nad tyskim Jeziorem Paprocańskim (RS+ Robert Skitek).

Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu odbędzie się podczas konferencji organizowanej w ramach Forum Przestrzeni w październiku br. Forum Przestrzeni to zainaugurowana w ub. roku inicjatywa samorządu woj. śląskiego zakładająca działania z zakresu promocji, edukacji i wymiany wiedzy na rzecz zrównoważonego wykorzystywania przestrzeni województwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie