×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Specjaliści od zielonych inwestycji zaprojektują na nowo plac Dąbrowskiego w Łodzi

  • Autor: UM Łódź - www.lodz.pl
  • Opublikowano: 27 lip 2022 13:33
  • Zaktualizowano: 27 lip 2022 13:34
Specjaliści od zielonych inwestycji zaprojektują na nowo plac Dąbrowskiego w Łodzi
Tak może wyglądać plac Dąbrowskiego w Łodzi: mnóstwo zieleni i nowe pawilony, fot. www.lodz.pl

Łódź wybrała pracownie architektoniczne, które przygotują projekt przebudowy placu Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim. Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm mamArchitekci i A2P2. Prace budowlane wystartują w 2023 r.

REKLAMA

  • Przebudowa pl. Dąbrowskiego, przeprowadzona w 2009 r., to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Łodzi.
  • Sprzed Teatru Wielkiego usunięto drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie.
  • Miasto w drodze konkursu wybrało właśnie pracownie, które mają nadać placowi nowy kształt.

Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm mamArchitekci i A2P2. To dobrze przemyślana propozycja obejmująca każdy aspekt użytkowania placu – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Plac Dąbrowskiego na nowo

Architekci zaproponowali wprowadzenie na placu dużej ilości zieleni, w tym kilku rzędów drzew. Chcą także zmienić kształt fontanny – częściowo przebudować istniejącą albo zmienić ją całkowicie tak, aby stała się sadzawką - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

W ich koncepcji kioski kwiaciarek zostają przeniesione do nowych pawilonów, które powstaną na samej płycie, a przejście dla pieszych połączy bezpośrednio centralną część placu z ul. Knychalskiego. Parkowanie zostanie uporządkowane, ruch uspokojony, a w środkowej części placu wciąż będzie przestrzeń dla grupy, która dzisiaj silnie kojarzy się z tym miejscem, czyli rolkarzy i deskorolkowców. 

Nasza propozycja to szkic, który pokazuje kierunek, którym chcemy podążać. Ta koncepcja to zaproszenie do dyskusji i wstęp do rozmów. Nie przesądzamy tutaj jakichkolwiek rozwiązań. To będzie projekt społeczny, który powstanie we współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i fachowcami z branży – mówi Łukasz Pancewicz z A2P2.

Zdecydują łodzianie

Pomysł na zaangażowanie łodzian w przygotowanie projektu był jednym z kryteriów ocenianych przy wyborze zwycięskiej oferty w konkursie. – Na spotkania planujemy zaprosić mieszkańców już po wakacjach. Do końca roku będziemy mieć projekt przebudowy placu, a w przyszłym roku zabierzemy się za samą inwestycję. Prace budowlane potrwają kilkanaście miesięcy – zapowiada Riemer.

Pracownie mamArchitekci i A2P2, które wygrały konkurs na projekt pl. Dąbrowskiego, mają już doświadczenie w zielonych inwestycjach w Łodzi. MamArchitekci w ramach programu rewitalizacji byli odpowiedzialni za przygotowanie projektu przebudowy pl. Wolności z dużym udziałem zieleni w jego południowej części. Z kolei A2P2, wspólnie ze Społecznie Zaangażowanymi, przygotowali dla Starego Polesia modelowe rozwiązania do projektowania zielonych ulic. Razem z mieszkańcami wypracowali koncepcje przebudowy odcinków ul. Próchnika i ul. Lipowej oraz ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie