REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Spojrzeć na... Gdańsk

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2017 09:25
Spojrzeć na... Gdańsk
Gdańsk, fot. Fotolia

Kolejna, ósma już oś widokowa została otwarta w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Z jednego z leśnych wzgórz w Dolinie Szwabego w Oliwie można zobaczyć m.in. Katedrę w Oliwie i Zatokę Gdańską. Planowane jest odsłonięcie jeszcze kilkudziesięciu widoków.

REKLAMA

Otwarta w sobotę w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" ósma oś widokowa rozpoczyna się na jednym z leśnych wzgórz morenowych w Dolinie Szwabego w Oliwie. Odsłonięciu widoku m.in. na Katedrę w Oliwie i Zatokę Gdańską, towarzyszyły występy artystyczne. Współorganizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Gdańsk.

Ideą projektu "Spojrzenie na Gdańsk" autorstwa Witolda Pawła Burkiewicza z Działu Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazanie nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.

"W sobotę otworzyliśmy najbardziej kultowy, w jakiś sensie symboliczny widok w Gdańsku w kierunku morza" - powiedział PAP Burkiewicz. Ocenił, że w linii prostej ze wzgórza do morza może być kilkanaście kilometrów. Mówiąc o idei projektu "Spojrzenie na Gdańsk" podkreślił, że "widok jest wielką wartością, jest dziełem sztuki". "Możemy spojrzeć na miasto z takich miejsc, perspektyw, z których go nie znamy, odkrywać inne rzeczy" - tłumaczy. Powiedział, że dzięki takim osiom widokowym możliwe jest przeprowadzenie analizy przestrzeni miejskiej. "Jeśli analizujemy przestrzeń to wiemy, co możemy w tej przestrzeni zmienić, by była harmonijna, by jej nie zepsuć, bo widzimy różne rzeczy, dzieła przyrody i człowieka" - argumentował.

Widok ze wzgórza został odsłonięty na terenie Nadleśnictwa Gdańsk. Nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk, Jacek Szulc powiedział PAP, że jest planowane sukcesywne odsłanianie kolejnych widoków. "Panorama miasta i morza, która odsłania się dzięki osiom stanowi dodatkowy walor turystyczny" - przekonywał.

Rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek powiedziała PAP, że Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" jest unikatowym projektem w skali kraju. "Jest to seria odsłanianych widoków z nietypowych, nieoczywistych miejsc w Gdańsku na morze" - wyjaśniła. "Niewiele osób by domyśliło się, że ze wzgórza w Oliwie zobaczymy morze a przy dobrej pogodzie nawet Półwysep Helski" - dodała. "Wystarczy oczyścić las z samosiejek i odsłania się nieprawdopodobny widok" - powiedziała. Zapewniła, że dla odsłonięcia widoku nie musiały być wycinane stare drzewa.

Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" zainaugurowało rok temu otwarcie przy ul. Polanki 125 w Oliwie jedynej do dziś zachowanej osi widokowej z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Dwa kolejne widoki odsłonięto we Wrzeszczu (pierwszy ze wzgórza nad ul. Podleśną, drugi z tzw. Kaczego Dołka nad ul. Jaśkowa Dolina - oba w kierunku Zaspy i morza). Osie widokowe powstały też w dzielnicy Aniołki (ze wzgórza nad ul. Wronią na tereny stoczniowe) oraz we Wrzeszczu (z Góry Jana, spod tzw. Ślimaka na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze). Dwa ostatnie widoki otwarto w Oliwie (ze Wzgórza Luizy - w kierunku Żabianki, Sopotu i morza oraz spod Pachołka - w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych).

Podczas zaplanowanej na kilka lat realizacji projektu "Spojrzenie na Gdańsk" odsłoniętych ma być kilkadziesiąt widoków, stanowiących niezwykłą wartość kulturową Gdańska. W tym roku jest planowane jeszcze otwarcie jednej osi widokowej - na Ujeścisku. Docelowo każdy punkt widokowy ma być wyposażony w ławki, barierki i platformy widokowe. W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie