Spór o najstarszą aptekę w Warszawie. Konserwator zabytków mówi: "nie"tvn24.pl / Propertydesign.pl - 03-01-2017 14:08


Najstarsza apteka w Warszawie mieści się w zabytkowym lokalu przy Nowym Świecie. Jej projekt wykonał Henryk Marconi. Właścicielki chciały zmienić działalność i zamiast apteki - sprzedawać artykuły spożywcze. Stołeczny konserwator zabytków powiedział: "nie".

Jak napisał 2 stycznia br. na facebooku Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków, "wydałem zalecenia dla Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami - Śródmieście, w których zwracam uwagę na potrzebę zachowania nie tylko historycznego wystroju neogotyckiej apteki, ale też jej funkcji".

Apteka mieści się w Pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20, z wyjątkowym, neogotyckim wnętrzem z połowy XIX wieku. Jak przypomina Krasucki, apteka powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej, po 1852 roku. Projekt wykonał Henryk Marconi. Krasucki zwraca uwagę, że do nowego wnętrza Marconi zaprojektował zestaw szaf i regałów aptecznych - które na szczęście zachowały się mimo wojny i upływu lat. Całe wyposażenie trafiło do rejestru zabytków ruchomych, ale jako związane z tym właśnie adresem. Zdaniem Krasuckiego powinno się chronić nie tylko wystrój, ale także sposób użytkowania miejsca.

Jak przypomina portal tvn24.pl, o aptece zrobiło się głośno pod koniec listopada, kiedy "Gazeta Stołeczna" poinformowała o możliwym zamknięciu funkcjonującej tu apteki, należącej do spółki AP-Farma Paulina Cyronek, Anna Przybysz. To wówczas właścicielki poprosiły śródmiejski Zakład Gospodarki Nieruchomościami o zgodę na zmianę działalności. Zamiast sprzedaży leków, zaproponowały sprzedaż produktów spożywczych. Powodem zmian miała być m.in. zbyt duża konkurencja aptek w okolicy i problemy z utrzymaniem. ZGN już raz próbował dogadać się z właścicielkami. W grudniu zaproponował im obniżkę czynszu, w zamian za zachowanie funkcji aptecznej. Nic z tego nie wyszło - podaje tvn24.pl.