REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Spór wokół budowy stadionu w Białymstoku zakończony?

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2018 13:21
Spór wokół budowy stadionu w Białymstoku zakończony?
fot. pixabay

Władze Białegostoku zawarły pozasądową ugodę z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum, które miasto pozwało w procesie cywilnym. O szczegółach strony nie chcą na razie mówić; przed SN wciąż zawieszone jest postępowanie kasacyjne w sprawie.

REKLAMA

Chodzi o kilkuletni proces o odszkodowanie; spór rozpoczął się w połowie 2011 r., kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage.

Ostatecznie obiekt został dokończony przez inną firmę, ale trzeba było za niego zapłacić więcej; od ponad trzech lat stadion jest już w całości użytkowany.

Władze miasta przed sądem domagały się odszkodowania od pierwszego wykonawcy; we wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł z odsetkami.

Pozwane konsorcjum złożyło kasację do Sądu Najwyższego. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania; miał się tym zająć w styczniu 2017 roku, ale - na zgodny wniosek obu stron - po raz pierwszy bezterminowo zawiesił wtedy postępowanie kasacyjne.

Poza sądem strony próbowały bowiem porozumieć się w sprawie ugody, z propozycją której wystąpił wobec miasta wykonawca. Ponieważ do takiego porozumienia ostatecznie nie doszło, w październiku ub. roku wpłynęły do SN zgodne wnioski stron o podjęcie zawieszonego postępowania kasacyjnego.

W lutym Sąd Najwyższy jednak ponownie zawiesił postępowanie kasacyjne. Zrobił to, ponieważ obie strony zadeklarowały, iż jednak chcą dojść do porozumienia i ugodowego zakończenia sporu, a sąd może rozpoznawać sprawę jedynie w zakresie złożonych skarg (a nie ustalać warunki ugody między stronami).

Konsorcjum Eiffage potwierdziło w czwartek, że doszło do zawarcia ugody z władzami Białegostoku, ale o szczegółach finansowych nie chce mówić. "Mogę to (ugodę) potwierdzić, natomiast jeszcze ze względów proceduralnych sprawa jest w toku. Według nas, jeśli wszystkie dokumenty zostaną ostatecznie zatwierdzone, to ta ugoda kończy cały spór" - powiedziała PAP rzeczniczka Eiffage Polska Joanna Cendrowska.

O szczegółach nie chce też mówić magistrat, choć nikt z rozmówców PAP nie zaprzecza, by doszło do porozumienia. Sprawa ma być przedstawiona radnym na sesji w najbliższy poniedziałek; prezydent zgłosił taki punkt do porządku obrad.

Według informacji PAP, zawarta między stronami ugoda musi być jeszcze zatwierdzona przez Sąd Najwyższy, przed którym zawieszone jest postępowanie kasacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie