Środki z UE pójdą na przebudowę dawnego Hotelu Cracovia na Muzeum Architektury i Designugazetakrakowska.pl - 10-08-2020 16:18


Środki wynegocjowane na budżetowym szycie Unii Europejską zostaną przeznaczone m.in. na przebudowę dawnego Hotelu Cracovia na Muzeum Architektury i Designu. Taką informację podał minister kultury prof. Piotr Gliński - czytam na gazetakrakowska.pl.

Dawny Hotelu Cracovia został wykupiony w 2016 roku przez Skarb Państwa dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Po budżetowym szczycie UE minister kultury prof. Piotr Gliński wymienił budynek wśród inwestycji, na które zostaną przeznaczone wynegocjowane środki.

- Zgłosiliśmy wiele wspaniałych inwestycji. To rozbudowa dwóch najważniejszych muzeów - dawnego hotelu Cracovia należącego do Muzeum Narodowego w Krakowie oraz rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie - mówił po szczycie minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wpisanie Dawnego Hotelu Cracovia na listę inwestycji MKIDN w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest kolejnym krokiem w procesie przekształcania modernistycznego budynku przy alei F. Focha w muzeum. Na razie trwa zbieranie eksponatów.

Nabór na unijne środki ruszy najwcześniej w przyszłym roku. Poza muzeum w dawnym hotelu powstaną również magazyny muzealne oraz przestrzenie komercyjne. Koncepcja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Przeczytaj też: Wyjątkowy pomysł na Muzeum Architektury i Designu w hotelu Cracovia