×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stacja Bieżanów Kraków już po modernizacji

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 mar 2023 10:54
Stacja Bieżanów Kraków już po modernizacji
Stacja Kraków Bieżany: widok z lotu ptaka, fot. Piotr Hamarnik, mat. PLK SA
Stacja Bieżanów Kraków już po modernizacji
Stacja Bieżanów Kraków już po modernizacji

Podróżni mogą już korzystać ze zmodernizowanej stacji Kraków Bieżanów. Do ich dyspozycji jest między innymi nowy peron i przejście podziemne z windami.

REKLAMA

  • Zakończył się główny etap modernizacji stacji Kraków Bieżanów.
  • Od 12 marca podróżni korzystają z wygodniejszych i łatwiej dostępnych peronów, wyposażonych w nowoczesny system informacji.
  • Starą kładkę zastąpiło przejście podziemne z windami.
  • Projekt za przeszło 1,2 mld zł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

PLK S.A. zakończyły odbiory przebudowanej stacji Kraków Bieżanów. Duży zakres inwestycji przy ul. Stacyjnej ułatwi dostęp do kolei mieszkańcom okolicznych osiedli. Od 12 marca pociągi odjeżdżają ze wszystkich krawędzi peronowych na stacji. Pozytywnie wpłynie to na organizację ruchu kolejowego w kierunku Krakowa Głównego i Tarnowa.

Nie tylko nowy peron

W ramach inwestycji wybudowano nowy peron, zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy. Kolejny został zmodernizowany. Obie platformy są wyższe i większe. Wyposażono je w duże zadaszenie, które lepiej osłoni pasażerów przed deszczem i śniegiem. Na peronach jest nowe oświetlenie i nagłośnienie. Ławki i spoczniki pozwolą wygodnie oczekiwać na przyjazd pociągu.

Peron numer 1 na stacji Kraków Bieżany, fot. Piotr Hamarnik, mat. PLK SA
Peron numer 1 na stacji Kraków Bieżany, fot. Piotr Hamarnik, mat. PLK SA

Dużą pozytywną zmianą jest instalacja nowego systemu informacji dla podróżnych. Oprócz tradycyjnych tablic z papierowym rozkładem jazdy wykonawcy zamontowali tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które „na żywo” pokażą godzinę przyjazdu kolejnych pociągów.

Inwestycja zwiększyła dostępność stacji Kraków Bieżanów. Stalową kładkę nad torami zastąpiło nowe przejście podziemne, wyposażone w windy. Dzięki niemu, oraz ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze z podróży pociągiem skorzystają także osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Stacja Kraków Bieżanów to kolejna po Krakowie Płaszowie, Krakowie Bonarce i Krakowie Mydlnikach w pełni zmodernizowana stacja w stolicy Małopolski. Jest częścią największej unijnej inwestycji transportowej w mieście. 

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z ‘dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie