×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 paź 2021 16:38
  • Aktualizacja: 16 paź 2021 16:39
Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami
Nowe perony na stacji Kraków Płaszów. fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK
Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami
Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami
Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami
Stacja Kraków Płaszów ze zmodernizowanymi peronami

Postępuje przebudowa stacji kolejowej Kraków Płaszów. Podróżni mogą już korzystać z nowych peronów.

REKLAMA

  • Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z nowych peronów na stacji Kraków Płaszów. Do kierowania ruchem wykorzystane są nowoczesne technologie.
  • Modernizacja stacji w Płaszowie zakończy się w przyszłym roku. Przy utrzymanym ruchu pociągów, przebudowane zostanie przejście podziemne i peron.
  • Inwestycję realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Od połowy października podróżni na stacji Płaszów korzystają z dwóch nowych peronów. Ruch pociągów wprowadzono na nowe tory. Wykorzystane są nowoczesne urządzenia sterowania.

Dwa nowe 400 – metrowe perony są większe i wyższe. Zamontowano długie wiaty oraz jasne oświetlenie. Jest czytelne oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy. Do peronów prowadzi przejście podziemne. W najbliższych tygodniach dostęp do pociągów ułatwią windy. Bedą włączone nowe wizualne systemy informacji pasażerskiej.

Na stacji, wraz z dwoma nowymi peronami zmieniły się tory, sieć trakcyjna i system sterowania ruchem kolejowym. Konieczne było wzmocnienie terenu, co pozwoli przyspieszyć pociągi od strony Rzeszowa i Krakowa Głównego. Nowe Lokalne Centrum Sterowania zastąpiło dwie nastawnie. Nowoczesne komputerowe systemy sterowania będą wspierać kolejarzy w sprawnym i bezpiecznym prowadzeniu ruchu.

Kolejne prace na Płaszowie i Bieżanowie

Przełożenie ruchu na nowe tory pozwoliło na kolejne prace po wschodniej strony Płaszowa. Na stacji Kraków Bieżanów wykonawcy rozpoczęli przebudowę torów w kierunku Wieliczki. Szeroki zakres prac wymagał zmian w organizacji ruchu pociągów. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pociągi aglomeracyjne SKA1 do 15 listopada na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia zastąpiła komunikacja autobusowa.

Modernizacja stacji w Płaszowie zakończy się w przyszłym roku. Przy utrzymanym ruchu pociągów, przebudowane zostanie przejście podziemne i peron.

Inwestycja realizowana przez Polskie Linie Kolejowe zapewni komfortową obsługę na ważnej krakowskiej stacji Płaszów, przez którą kursują pociągi aglomeracyjne, regionalne i dalekobieżne. W centrum miasta powstają dodatkowe tory kolejowe, usunięto nasyp, budowane są estakady, mosty oraz wiadukty.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja za przeszło 1 mld zł. Współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.” 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie