REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Stacja Olsztyn Główny: zaglądamy na plac budowy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 wrz 2022 10:53
Stacja Olsztyn Główny: zaglądamy na plac budowy
Budowa stacji Olsztyn Główny: ostatnie elementy zabytkowej wiaty na peronie, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK

Zajrzeliśmy na plac budowy stacji Olsztyn Główny. Budowane jest przejście podziemne i wejścia na perony, a zabytkowe wiaty są poddawane renowacji pod okiem konserwatora.

REKLAMA

  • Podróżni na stacji Olsztyn Główny mogą obserwować postępy prac. Działa kilkadziesiąt maszyn i ponad sto pracowników.
  • Nowe perony i przejścia oraz windy zapewnią większy komfort obsługi pasażerów. Zachowywane są zabytkowe elementy wiat i peronów.
  • Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 400 mln zł realizowana jest ze współudziałem środków unijnych z POPW.

Na budowie stacji Olsztyn Główny trwają prace budowlane. Na budowie pracują dziesiątki maszyn – koparki, dźwigi, palownice, walce, podbijarki torowe do regulacji torów i rozjazdów oraz pociąg sieciowy. Przybywa nowych torów. 

Nowe przejście podziemne

Budowane jest nowe przejście podziemne od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, które umożliwi dodatkowy dostęp na perony. Mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają wygodne dojście – dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się. Przejście o długości 140 metrów będzie szersze oraz wyższe. Powstały trzy betonowe segmenty obiektu o łącznej długości ok. 16 metrów. Budowane są wyjścia na peron nr 4.

Budowa stacji Olsztyn Główny: konstrukcja nowego tunelu, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK
Budowa stacji Olsztyn Główny: konstrukcja nowego tunelu, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK

Zabytkowe wiaty do odnowy

Wykonawca kończy demontaż ostatnich zabytkowych elementów wiaty i balustrad z peronu nr 3. Historyczne obiekty są zabezpieczane na zapleczu budowy. Będą oczyszczone, odrestaurowane i – po uzgodnieniu z konserwatorem – pomalowane na odpowiedni, podkreślający historyczne walory, kolor. Zdemontowane na czas prac elementy wrócą na swoje miejsce.

Dostępne perony

Modernizacja stacji Olsztyn Główny zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome.

Budowa stacji Olsztyn Główny: połowa dostępnego dla podróżnych peronu nr 3, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK
Budowa stacji Olsztyn Główny: połowa dostępnego dla podróżnych peronu nr 3, fot. Andrzej Puzewicz, mat. PKP PLK

Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Lepszą informację dla podróżnych zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości ok. 400 mln zł realizowana jest ze współudziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny zaplanowano w 2024 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie