REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Stacja PKP w Krzyżu przejdzie kompleksową modernizację

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2021 14:37
Stacja PKP w Krzyżu przejdzie kompleksową modernizację
Stacja PKP w Krzyżu przejdzie kompleksową modernizację, fot. shutterstock

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji kompleksowej modernizacji stacji Krzyż w Krzyżu Wielkopolskim. Wartość umowy sięga 5 mln zł.

REKLAMA

Spółka podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji dla zadania "Dostosowanie stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T" z firmą Egis Poland. Termin rozpoczęcia inwestycji jest uzależniony m.in. od możliwości pozyskania środków oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Arnold Bresch z zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych podkreślił w piątek, że dla podróżnych efektem planowanych prac będzie komfortowy dostęp do pociągów dalekobieżnych i regionalnych.

"Zwiększy się także bezpieczeństwo i sprawność przewozów kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dążą do wzmocnienia roli kolei, jako ekologicznego i atrakcyjnego transportu" - powiedział Bresch.

Spółka podała, że na stacji planowana jest przebudowa wszystkich czterech peronów. Uwzględniono budowę przejścia podziemnego, które zastąpi kładkę. Pojawią się elektroniczne wyświetlacze i infokioski. Bezpieczeństwo zwiększy oświetlenie LED i monitoring. Stacja zostanie przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnościami.

"Nowe urządzenia i tory umożliwią sprawniejsze przewozy. Bezstykowo połączone szyny ograniczą hałas i drgania. Projekt obejmie montaż nowych urządzeń sterowania. Wymiana m.in. rozjazdów i torów pozwoli na obsługę większej liczby pociągów. Zapewniona będzie możliwość uruchomienia większej liczby połączeń, a to oznacza przygotowanie lepszej oferty przewozowej" - podała spółka.

Przygotowywana dokumentacja uwzględni przebudowę torów także poza stacją, na liniach przechodzących przez Krzyż Wielkopolski. PKP PLK podała, że zwiększy to efekty realizowanej już inwestycji na linii Poznań - Szczecin, która nie obejmuje stacji Krzyż. W przyszłości umożliwi sprawną modernizację trasy Tczew - Kostrzyn.

Zmienią się też warunki do rozwoju przewozów towarowych; stacja zostanie przystosowana do przejazdu dłuższych i cięższych składów. Sprawniejszy przewóz ładunków zapewni planowana budowa łącznic. Takie rozwiązanie umożliwi przejazdy pociągów towarowych relacji Poznań - Szczecin i Tczew - Kostrzyn bez wjazdu na stację. Dzięki inwestycji przewidziano zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich 160 km/h oraz towarowych do 120 km/h.

W projekcie zaplanowana zostanie ponadto przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych w pobliżu stacji. Kierowcy zyskają dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje i rogatki.

Stacja kolejowa Krzyż w Krzyżu Wielkopolskim znajduje się przy granicy województwa wielkopolskiego z lubuskim i zachodniopomorskim. Jest ważnym węzłem przesiadkowym, przez który przebiegają linie Poznań - Szczecin (nr 351), Tczew - Kostrzyn (nr 203) i niewykorzystywana aktualnie trasa Wałcz - Krzyż (nr 412).

W ciągu doby stacja w Krzyżu obsługuje ok. 60 pociągów w stronę Poznania, Szczecina, Piły i Gorzowa Wielkopolskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie